Bazı meyve ağacı odunlarının kağıt hamuru ve kağıt üretiminde kullanımının araştırılması
Investigation of the use of some fruit trees in pulp and paper production
  1. Tez No: 557850
  2. Yazar: NİDA GÜRÜN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA ODABAŞ SERİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Türkiye, önemli bir tarım ülkesi olup başlıca geçim kaynakları arasında badem, zeytin ve incir yetiştiriciliği gelmektedir. Bu ürünler bakımından Türkiye, dünya sıralamasında önemli bir yere sahip olup bu ağaç türleri ülkemizde yaygın olarak bulunmaktadır. Her yıl çok miktarda budama artıkları meydana gelmekte ve ülke genelinde yapılaşma nedeniyle çok sayıda ağaç kesilmektedir. Bu ürünlerin ekonomiye yeniden kazandırılması büyük bir önem arz etmektedir. Bu çalışmada zeytin, incir ve badem odunu yongalarından Kraft-Sodyum Borhidrür (NaBH4) yöntemine göre kağıt hamuru ve kağıtları üretilmiştir. Pişirmelere %0, 0.3, 0.5 ve 0.7 oranlarında olmak üzere toplamda 4 farklı konsantrasyonda NaBH4 ilave edilmiştir. Elde edilen kağıt hamurların ve bu hamurlardan üretilen kağıtların bazı fiziksel ve optik özellikleri belirlenmiştir. Kağıt hamurları üzerinde elenmiş verim, toplam verim, kappa numarası, viskozite ve polimerizasyon derecesi (DP) belirlenirken; deneme kağıtları üzerinde kopma uzunluğu, yırtılma indisi, patlama indisi, parlaklık, beyazlık, opaklık ve sarılık değerleri tespit edilmiştir. Yapılan ön denemeler sonucunda optimum pişirme şartları: %12 aktif alkali, %22 sülfidite, 160oC pişirme sıcaklığı, 80dk pişirme süresi ve 6/1 çözelti/sap oranı olarak tespit edilmiştir. Ekonomiklilik göz önünde bulundurulduğunda zeytin, incir ve badem yongalarından yapılan pişirmelere yüksek bir verim eldesi için %0.3 NaHB4 ilave edilmesi yeterli bulunmuştur. NaBH4 ilavesi genel olarak kağıtların parlaklık ve beyazlık değerlerini yükseltmiştir. En düşük parlaklık değerleri badem odununda bulunurken en yüksek beyazlık değerleri incir odununda tespit edilmiştir. Yüksek opaklık değerleri bademde ve sarılık değerleri ise zeytin yongalarından üretilen kağıtlarda belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey is an important agricultural country. Olive, fig and almond cultivation are among the main sources of livelihood. These tree species are common in our country. Due to rapid construction, a lot of trees are cut and every year a large amount of pruning residues occur. It is very important to bring these products back to the economy. Kraft - sodium borohydride (NaBH4) processes were selected for paper pulping using olive, fig and almond wood. NaBH4 in 0, 0.3, 0.5 and 0.7% was added to the cooking. Some physical and optical properties of the obtained pulps and the papers were determined. These are screened pulp yield, total yield, kappa number, pulp viscosity, polymerization degree (DP), breaking length, tear index, burst index, brightness, whiteness and opacity. As a result of the preliminary experiments, optimum pulping conditions were determined as 12% active alkali, 22% sulfidity, 160 oC, 80 min and liquor to stalks ratio: 6/1. Considering the economy and pulp yield, it is sufficient to add 0.3% NaHB4 to the pulp cooking made from olive, fig and almond chips. The addition of NaBH4 generally increased the brightness and whiteness of the papers. The lowest brightness and high opacity values were found in almond wood, while the highest whiteness were determined on paper produced from fig chips.