Bazı meyve ağaç odunlarının morfolojik, kimyasal ve fiziksel özelliklerinin belirlenmesi
Determination of morphological, chemical and physical properties of some fruit tree woods
- Tez No: 606270
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEHRA ODABAŞ SERİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada, Kahramanmaraş ve Aydın illerinden alınan zeytin (OIea europaea L.) ve incir (Ficus carica) odunlarının morfolojik, kimyasal ve fiziksel özellikleri belirlenmiştir. Elde edilen veriler daha sonra t-testi analizi ile karşılaştırılmıştır. Kimyasal özelliklerden holoselüloz, α-selüloz, lignin, alkol-benzen çözünürlüğü, sıcak su çözünürlüğü, soğuk su çözünürlüğü, %1 NaOH çözünürlüğü ve kül miktarı tespit edilmiştir. Bu değerler sırasıyla K.Maraş zeytin odununda %58.58, %36.01, %25.30, %16.98, %20.72, %15.86, %28.27, %0.79; Aydın zeytin örneklerinde %70.42, %39.76, %23.00, %4.88, %12.49, %11.00, %20.44, %1.15; K.Maraş incir odununda %64.43, %41.78, %16.18, %7.92, %16.60, %15.47, %24.53, %3.70 ve Aydın incir örneklerinde %72.20, %38.47, %22.71, %1.00, %8.42, %7.43, %19.62, %3.13 olarak bulunmuştur. Lif uzunluğu, lif genişliği, lif çeper kalınlığı ve lümen çapı ortalama olarak zeytin odununda 0.81 mm, 14.04 µm, 4.22 µm, 9.84 µm ve incir örneklerinde 0.86 mm, 21.25 µm, 4.65 µm, 16.32 µm'dir. Fiziksel özelliklerden hava kurusu yoğunluk, tam kuru yoğunluk, hacim ağırlık değeri, lif doygunluk noktası, hacimsel daralma ve genişleme miktarı ortalama olarak zeytin odununda 0.88 g/cm3, 0.78 g/cm3, 0.70 g/cm3, %14.37, %9.92 ile %10.49 ve incir örneklerinde ise sırasıyla 0.73 /cm3, 0.61 g/cm3, 0.54 g/cm3, %21.88, %11.63 ile %22.89 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, morphological, chemical and physical properties of olive (OIea europaea L.) and fig (Ficus carica) wood from Kahramanmaraş and Aydın provinces were determined. The obtained data were then compared with t-test analysis. Chemical properties of holocellulose, α-cellulose, lignin, alcohol-benzene solubility, hot water solubility, cold water solubility, 1% NaOH solubility and ash content were determined. These values for K. Maraş olive wood were 58.58%, 36.01%, 25.30%, 16.98%, 20.72%, 15.86%, 28.27%, 0.79%; for Aydın olive samples 70.42%, 39.76%, 23.00%, 4.88%, 12.49%, 11.00%, 20.44%, 1.15%; for K.Maraş fig wood 64.43%, 41.78%, 16.18%, 7.92%, 16.60%, 15.47%, 24.53%, 3.70% and for Aydın fig samples 72.20%, 38.47%, 22.71%, 1.00%, 8.42%, 7.43%, 19.62% and 3.13%, respectively. Fiber length, fiber diameter, cell wall thickness and lumen diameter for olive wood were 0.81 mm, 14.04 µm, 4.22 µm and 9.84 µm. They were 0.86 mm, 21.25 µm, 4.65 µm, and 16.32 µm for fig samples. The results of physical properties are given in the order of olive and fig wood; air dry density 0.88 and 0.73 g/cm3, oven dry density 0.78 and 0.61 g/cm3, basic density 0.70 and 0.54 g/cm3, fiber saturation point 14.37 and 21.88%, volumetric shrinkage 9.92 and 11.63% and finally volumetric swelling 10.49 and 22.89%.