IVF tedavisi gören hastalarda ilk geliş, oosit toplanma ve B-HCG günü CA-125 ve CA 19-9 düzeylerinin karşılaştırılması
Comparison of serum CA-125 and CA 19-9 levels in IVF patients on the day of first visit, oocyte pick-up and B-HCG day
- Tez No: 557861
 - Danışmanlar: PROF. DR. RECEP ONUR KARABACAK
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
 - Yıl: 2019
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Gazi Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 55
Özet
İn vitro fertilizasyon (IVF) ve embriyo transferi (ET) prosedürlerinde, son yıllarda yaşanan gelişmeler sayesinde; oosit toplanması, fertilizasyon ve embriyo oluşumu çoğu işlemde başarıya ulaşmakta ancak transfer olan embriyoların az bir kısmı implante olup klinik bir gebelik ve canlı doğum ile sonuçlanmaktadır. IVF ve ET prosedürleri sürecinde yaşanan bu başarısızlıklar, endometrial reseptivitenin etkilediği implantasyon problemlerine bağlanmaktadır. Reseptiviteyi öngörmede kullanılacak en uygun yöntem non-invaziv yöntemler olmalıdır. Bu yöntemler embriyo transeferinden önce klinisyene bilgi verebilmeli, siklusun devamı ya da total dondurma seçenekleri arasından tercih yapmada yardımcı olabilmelidir. Çalışmamız Şubat 2017 – Mart 2019 tarihleri arasında üremeye yardımcı tedavi merkezine başvurmuş ve menstruasyon gününde alınan rutin kan tetkikleri sırasında, yumurta toplanması (OPU) günü ve B-hCG kontrolü görüldüğü gün kanda CA-125 ve CA 19-9 değerleri görülen hasta grubu ile retrospektif klinik çalışma formatında gerçekleştirildi. Yapılan ultrasonografik incelemede fetal kalp atımı izlenen hastalar gebe olarak değerlendirilmiştir. Buna göre hastalar gebelik oluşan ve oluşmayan olarak iki gruba ayrılmıştır. Serum CA-125 ve CA 19-9 düzeyleri hem menstruasyon günü, hem OPU günü hem de B-hCG kontrolü bakıldığı gün ölçülen hastaların CA-125 ve CA 19-9 artış oranları hesaplanarak; bu oranların gebelik sonuçları ile ilişkisi araştırıldı. Değerlendirme yapılırken normal dağılıma uyan veriler için ortalama ± standart sapma, normal dağılıma uymayan veriler için ortanca ile 25. ve 75. persentil değerleri kullanıldı, kategorik veriler ise yüzde (%) olarak verildi. Kategorik değişkenlerin karşılaştırılması“Chi-Square Test”kullanılarak yapılmıştır. Bağımsız gruplar arasında normal dağılıma uymayan sayısal iki grup veri ve oranlarının karşılaştırılmasında ''Mann Whitney U Test'' ve normal dağılıma uyan sayısal bağımsız gruplar için ''Student T Test'' kullanılmıştır. Çalışmamızda her hastanın kendi içerisinde değerlendirmesi yapılarak, serum değerlerinin artış oranları hesaplanmıştır. Yapılan değerlendirmede CA-125 artış oranlarının menstruasyondan B-hCG kontrol gününe artış oranı gebelik prediksiyonu için istatistiksel olarak anlamlı saptanmıştır (p=0,01). CA-125'in menstruasyondan OPU gününe (p=0,15) ve OPU gününden B-hCG (p=0,006) gününe artış oranları kontrol edildiğinde istatistiksel anlamlı farkı yaratan aralığın OPU gününden B-hCG gününe olan artıştan kaynaklandığı izlenmiştir. Çalışmayı yapmaktaki temel amacımız olan serum değerlerinin ET'den önce gebelik prediksiyonunu sağlayıp sağlamadığının kontrolü olması nedeniyle gebe hastalardaki Mns-OPU CA-125 artış oranına bakılmıştır. Gebe hastalardaki CA-125 Mns-OPU artış oranının %40 olduğu saptanmıştır. CA-125 Mns-OPU artış oranı istatistiksel olarak anlamlı olmasa da OPU-hCG artış oranı gebelik prediksiyonunda yüksek anlama sahip olduğundan bulduğumuz %40 değeri klinik olarak kullanılabilir gözükmektedir. Sonuç olarak bu çalışmada bulunan ve tekrarlayan çalışmalarca doğrulanması gereken: ''Eğer CA-125'in Mns-OPU arasındaki artış % 40'ın altında ise ve bu değer gebe kalmamayı predikte ediyor ise bu vakaların embriyoları dondurulabilir; tam tersi olarak artış % 40'ın üzerinde ise taze siklus transferi yapılabilir.'' hipotezini açığa çıkarmış olduk.
Özet (Çeviri)
In vitro fertilization (IVF) and embryo transfer (ET) procedures, due to recent developments in oocyte retrieval, fertilization and embryo formation are successful procedures, but only a few of the transferred embryos are implanted and resulted a clinical pregnancy and live birth. Failures of IVF/ ET procedures are attributed to implantation itself, affected by endometrial receptivity. Non-invasive methods for predicting receptivity able to provide information to clinician prior to ET, and might be helpful in continuation of the fresh cycle or to total freezing. In our study we investigated patients, who referred Gazi University Center for Assisted-Reproduction between February 2017 – March 2019. We retrospectively investigated the serum levels of CA-125 and CA 19-9, during routine blood tests on the day of menstruation, on the day of egg collection (OPU) and on the day of B-hCG control. In the ultrasonographic examination, the patients with fetal heart beat were evaluated as pregnant. Patients were divided into two groups as pregnant and non-pregnant. The increase rates of CA-125 and CA 19-9 blood levels at 3 points were calculated. Then the relationship between these rates and pregnancy outcomes was investigated. For normal distributed data mean ± standard deviation was used, For non homogenius data median and 25th and 75th percentile values were used. All categorical data were given as percentage (%). The distribution of non parametric data for categorical variables are compared by "Chi-SquareTest'. Continous variables are compared by ''Mann Whitney U Test''. The distribution of parametric continous data for numerical indepenedent groups are compared by ''Student T Test''. The % change of serum values of CA125 and CA 19-9 were calculated for each individual. CA-125 % change from menstruation to B-hCG control day was significantly increased for pregnant group. (p=0,01). CA-125 % change from menstruation to OPU was insignificant (p=0,15) and from OPU day to B-hCG day (p=0,006) were significantly increased. Non significant 40% increase in Ca 125 at Mns-OPU CA-125. Significantly predictived following serum % changes as Opu-HCG and Mens- HCG undermines 40% increase in precedent event can safely be used to increase success rate in IVF by shifting all freeze cycles when % change do not qualify the expected 40% increase/. As a result, we have a true hypothesis needs to confirmed by following studies, ''If the increase in Mns-OPU of CA-125 is below 40 % predicts not to conceive, embryos of these cases may be frozen, conversely if the increase is above 40 % fresh cycle transfer can be performed with a sdignificant increase in pregnancy rate.