Fibroscan'in nonalkolik yağlı karaciğer hastalığındaki tanısal performansının değerlendirilmesi
Evaluation of fibroscan's diagnostic performance in nonalcholic fatted liver disease
- Tez No: 557866
- Danışmanlar: PROF. DR. YUSUF YILMAZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Karaciğer biyopsisi hepatik fibrozisin evrelendirilmesi için referans standart olarak kabul edilmelidir. Fakat klinik rutinde kullanımı invaziv olması nedeniyle sınırlıdır. Nonalkolik yağlı karaciğer hastalığında (NAFLD) ileri evre fibrozisin tahmin edilmesi için NAFLD fibrosis skoru (NFS), Liver fibrosis index-4 (FIB-4) gibi noninvaziv skorlama sistemleri geliştirilmiştir. Fibroscan ise karaciğer sertliğini ölçerek ileri evre karaciğer fibrozisinin iyi bir doğrulukla tahmin ettiği bilinen tıbbi bir cihazdır. Testlerin kombine kullanımının doğruluğu arttırdığı iddia edilmektedir. Biz burada Fibroscan'in tek başına veya NFS/FIB-4 ile kombine kullanımındakı tanısal performansını ölçmeyi hedefledik. Yöntem: Bu çalışma prospektif olarak toplanmış verilerin retrospektif analizidir. NAFLD tanısı biyopsi ile kanıtlanmış 141 hasta araştırmaya dahil edildi. Her hasta için FIB-4 ve NFS skorları hesaplandı, karaciğer sertlik ölçümleri (LSM) kaydedildi. FIB-4 için 2,67 ve >3,25 ileri evre fibrozis için yüksek risk olarak alındı. NFS skoru için 0,676 ileri evre fibrozis için yüksek risk olarak kabul edildi. LSM için Baveno VI kesim noktaları (2,67) ve Fibroscan için LSM (2,67) ve Fibroscan için LSM kesim noktalarının (
Özet (Çeviri)
Liver stiffness measurement by Fibroscan increases diagnostic accuracy in non-alcoholic fatty liver disease patients classified as indeterminate risk for advanced fibrosis according to FIB-4 and NFS Background/Aim: Liver biopsy must be considered reference standard in staging of hepatic fibrosis. However, due to its invasive natüre its use in clinical routine is limited. Noninvasive scoring systems were developed for estimation of advanced fibrosis in non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) such as Liver Fibrosis Index-4 (FIB-4) and NAFLD Fibrosis Score (NFS). Additionaly, Fibroscan is known as a good device with good diagnostic accuracy for estimation of advanced fibrosis by measuring liver stiffness. Here, we aimed to measure diagnostic performance of LSM in single and combined use with other noninvasive diagnostic tests NFS/FIB-4. Methods: This is retrospective analysis of prospectively collected data. A total of 141 biopsy-proven NAFLD patients was included to the study. We calculated FIB-4 and NFS scores and performed LSM in each patient. For FIB-4 we used 2.67 and >3.25 as high risk of advanced fibrosis, respectively. NFS scores 0.676 indicated a low and high risk for advanced fibrosis, respectively. For LSM, we used Baveno VI cut-offs (2.67 for high risk of advanced fibrosis) combined with LSM (