Akut apandisit tanısında alvarado skorlama sistemi ile apandisit inflamatuar yanıt skoru etkinliğinin karşılaştırılması
Akut apandi̇si̇t tanisinda alvarado skorlama si̇stemi̇ i̇le apandi̇si̇t i̇nflamatuar yanit skoru etki̇nli̇ği̇ni̇n karşilaştirilmasi
- Tez No: 557867
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Amaç: Akut Apandisit (AA) acil servise halen en çok başvuru sebepleri arasında yer almakla beraber, en sık akut batın ve cerrahi girişim gerektiren sağ alt kadran ağrısı sebebidir. Basit, yeni başlangıçlı AA olgularında hızlı ve etkili bir şekilde tanı konulmazsa çok hızlı bir şekilde ilerleyebilir. Ve bu ilerleyiş perforasyonla birlikte morbidite ve mortalite oranlarında artışa sebebiyet verebilir. Tanı koymaya yardımcı hızlı ve güvenilir skorlama sistemleri ile gereksiz ameliyatlar, perforasyon oranları ve hastanede kalış süresinde artışın önüne geçilmektedir. Biz bu çalışmamızda güvenilirliği birçok çalışmayla kanıtlanmış Alvarado Skoru ve kısmen daha yeni olan AIR Skorunun etkinliğini karşılaştırmayı amaçladık. Materyal-Metod: Bu çalışma prospektif olarak planlanıp, 202 hasta dâhil edilmiştir. Bu hastaların 152 tanesi hasta grubu, AA tanısı alıp ameliyat edilen ve 50 tanesi kontrol grubu, karın ağrısı şikâyetiyle acil servise gelip, cerrahi konsültasyon istenen fakat AA tanısı almayan hastalardan seçildi. Çalışmamıza gönüllü olan, 7-65 yaş aralığıda, gebe olmayan, kronik hastalığı bulunmayan ve son bir hafta içinde antibiyotik tedavisi almayan hastalar dâhil edilmiştir. Olgularda semptomlar, bulgular, fizik muayene ve laboratuar sonuçları kaydedildi. Verilerin istatistiği IBM SPSS Statistics 19, SPSS inc., an IBM Co., Somers, NY ile yapıldı. Bulgular: AA grubundaki 152 hastanın 70'i %46,1 kadın iken 82'si %53,9 erkekti. Erkek / kadın oranı 1,17 / 1 bulunmuştur. Ortalama yaş hasta grupta 29,18±16, kontrol grupta 39,42±16,2 ve toplamda 31,72±16,61 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
COMPARISON OF THE EFFICIENCY OF THE ALVARADO SCORING SYSTEM AND THE APPENDICITIS INFLAMMATORY RESPONSE SCORE IN THE DIAGNOSIS OF ACUTE APPENDICITIS Objective: Acute appendicitis (AA) is still one of the most common reasons for admission to the emergency department, but it is the most common cause of right lower quadrant pain requiring acute abdomen and surgery. In simple, new-onset AA cases, it can progress very quickly if it is not diagnosed quickly and effectively. And this progression may cause an increase in morbidity and mortality rates with perforation. Rapid and reliable scoring systems that help to diagnose prevent unnecessary surgeries, perforation rates and increase in hospital stay. In this study, we aimed to compare the effectiveness of the Alvarado Score, which has been proven to be reliable in many studies, and, in part, the newer AIR Score. Material- Method: This study was planned prospectively and 202 patients were included. 152 of them patients of these patients, AA surgery took diagnosis and 50 of the control group, to come to the emergency department with abdominal pain, surgical consultation was selected from patients who were not diagnosed AA but desirable. Working with our volunteers, age range 7-65, non-pregnant, it has been without a chronic disease, and patients who receive antibiotics within the last week. Symptoms, findings, physical examination and laboratory results were recorded. Data statistics were performed withIBM SPSS Statistics 19, SPSS inc ., An IBM Co. , Somers, NY. Results: Of the 152 patients in the AA group, 70 were 46,1% female and 82 were 53,9% male. The male / female ratio was found to be 1.17 / 1. The mean age was 29,18 ± 16 in the patient group, 39,42 ± 16,2 in the control group and 31,72 ± 16,61 in total.