Maternal sigara maruziyetinin yenidoğan antropometrik ölçümlere ve işitme fonksiyonu üzerine etkisi
The effect of maternal smoking exposure on neonatal anthropometric measurements and hearing function
- Tez No: 557893
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. AYŞE KARAKOÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Maternal sigara maruziyetinin yenidoğan antropometrik ölçümleri ve yenidoğan işitme fonksiyonu üzerindeki etkisini araştırmak amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel bir çalışmadır. 01.06.2018-01.12.2018 Tarihler arasında 150 anne ve miadında yenidoğan çalışma kapsamında incelenmiştir. Doğum sonu sosyo-demografik veriler, antropometrik ölçümler ve işitme tarama testi sonuçları maternal sigara maruziyetine göre değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effects of maternal smoking exposure on neonatal anthropometric measurements and neonatal hearing function. Materials and Methods: A descriptive study. Between the dates of 01.06.2018-01.12.2018, 150 mothers and term neonates were examined within the scope of the study. Postpartum socio-demographic data, anthropometric measurements and hearing screening test results were evaluated according to maternal cigarette exposure.