Yeni tanı meme kanserli hastalarda 1,5 tesla manyetik rezonans cihazı ile elde olunan kısaltılmış meme manyetik rezonans görüntüleme protokollerinin preoperatif evrelemedeki etkinliği
  1. Tez No: 557894
  2. Yazar: MAKSUDE ESRA KADIOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ METİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Yeni tanı meme kanserli hastalarda 1,5 T MRG ile elde edilen kısaltılmış meme MRG protokollerinin preoperatif evrelemedeki etkinliğini belirlemek. Gereç ve Yöntem: Hastanemizde Ağustos 2014-Ocak 2018 tarihleri arasında meme kanseri tanısı almış ve 1,5 T MRG ile preoperatif evreleme amaçlı meme MRG tetkiki yapılan 94 hasta retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Hasta görüntülerinden üç ayrı kısaltılmış protokol oluşturuldu. Birinci protokolde (AP1) aksiyel yağ baskılı T2 ağırlıklı görüntüler ile difüzyon ağırlıklı görüntüler, ikincide (AP2) aksiyel yağ baskılı 2.dk substrakte T1 ağırlıklı görüntüler ve üçüncüde (AP3) aksiyel yağ baskılı 2.dk substrakte T1 ağırlıklı görüntüler ile difüzyon ağırlıklı görüntüler iki farklı okuyucu tarafından değerlendirildi. Her protokolde lezyon yeri, sayısı, boyutu, aksiller lenfadenopati varlığı değerlendirildi. Bulgular her iki okuyucu tarafından oluşturulan tam protokol ile karşılaştırılarak okuyucular arasındaki uyum değerlendirildi. Bulgular: Lezyon yerini, lezyon sayısını, aksiller lenfadenopati varlığını tespit etmede her iki okuyucu için de tam protokol ile kısaltılmış protokoller arasındaki en iyi uyum AP3 ile sağlanmıştır (Kappa değerleri sırası ile lezyon yeri için 0.979, 0.976, lezyon sayısı için 0.980, 0.855, aksiller LAP için 0.978, 0.890). Tüm parametrelerin değerlendirilmesinde okuyucular arasındaki en iyi uyumun AP3 ile elde olunduğu anlaşıldı. Lezyon boyutunu değerlendirmede okuyucular arası en iyi uyum AP3 ile sağlanmıştır (ICC=0.985).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: To determine the efficacy of abbreviated breast MRI protocols performed by 1.5 T MRI in preoperative staging in patients with newly diagnosed breast cancer. Materials and Methods: 94 patients diagnosed with breast cancer in our hospital between August 2014 and January 2018 and who underwent 1.5 T MRI for preoperative staging were evaluated retrospectively. Three separate abbreviated protocols were created from patient images. In first protocol, axial fat saturated T2 weighted images and diffusion weighted images were evaluated while in second protocol, subtracted axial fat saturated T1 weighted images obtained from two minutes after contrast administration were evaluated by two different reader. Finally in third protocol, subtracted axial fat saturated T1 weighted images obtained from two minutes after contrast administration and diffusion weighted images were evaluated by two different reader. Lesion location, number, size and presence of axillary lymphadenopathy were evaluated in each protocol. The results were compared with full protocol created by both readers and evaluated the correlation between the readers. Results: For both readers, the best correlation with the full protocol for detecting lesion location, number of lesions, and presence of axillary lymphadenopathy was achieved with AP3. (Kappa values were 0.979, 0.976 for the lesion site, 0.980, 0.855 for the number of lesions and 0.978, 0.890 for the axillary LAP, respectively). In the evaluation of all parameters, it was found that the best correlation between the readers was obtained with AP3. In the evaluation of lesion size, the best correlation between readers was obtained with AP3 (ICC = 0.985).