Örgütsel stres ile beş faktör kişilik özellikleri arasındaki ilişki: Bir araştırma
The relationship between five factor personal traits with organizational stress: A research
- Tez No: 557910
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVTAP SARIOĞLU UĞUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uşak Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma günümüz işletmelerinde büyük bir problem olarak tanımlanan ve giderek önemli bir konu haline gelen örgütsel stres ve çalışanların sahip oldukları beş faktör kişilik özelliklerini incelemek ve aralarındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak amacıyla yapılmıştır. Çalışma için literatür taraması yapılmış, birçok bilimsel veriden yararlanılmış ve öncelikle teorik kısım ele alınmış, daha sonra uygulamaya geçilmiştir. Araştırma için iki ana başlık altında toplamda on iki hipotez oluşturulmuştur. Birinci başlık altında toplanan hipotezler örgütsel stres düzeyleri ile demografik özelliklere ilişkin hipotezleri; ikinci başlık altında toplanan hipotezler de kişilik özellikleri ile örgütsel stres düzeyine ilişkin hipotezlerden oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was made to reveal the organisational stress which is defined as a big problem in today's enterprises and investigate to the five factors personality traits of their employees and also the relationships between them. A literature review was made and many scientific sources were used for the study. And the theoretical part was taken into consideration before starting the practice. Twelve hypotheses were created under two main headings to study. In the first part hypotheses were taken into consideration as hypotheses according to demographic characteristics and the levels of organizational stress. In the second part hypotheses were taken into consideration as hypotheses according to personality characteristics and the levels of organizational stress.