Beş faktör kişilik özelliklerine göre kamu çalışanlarının iş tatmini: Afyonkarahisar örneği
Job satisfaction of public employees according to five factor personality traits: Afyonkarahisar case
  1. Tez No: 560554
  2. Yazar: FATİH SAYAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGEN OKSAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
İş tatmini iş görenlerin yaptıkları işe karşı olumlu ya da olumsuz tutum ve yaklaşımlarını ifade eder. Çalışanların işlerinden elde ettikleri tatminleri; iş performanslarına, verimliliklerine, aile yaşamlarına, beden ve ruh sağlıklarına kadar birçok alanı etkileyebilmektedir. İş tatmininin etkilediği faktörler olduğu gibi iş tatminini etkileyen faktörler de bulunmaktadır. Literatürde iş tatminini etkileyen faktörler olarak yaş, cinsiyet, kişilik ve tecrübe gibi bireysel faktörler ile işin niteliği, ücret, çalışma arkadaşları, iletişim ve stres gibi örgütsel faktörler kabul görmektedir. Bu çalışmanın ana fikrini kişilik özellikleri ile iş tatminini arasındaki ilişkiyi incelemek oluşturmaktadır; ancak çalışmada iş tatmininin yaş, öğrenim durumu ve deneyim gibi faktörlere göre değişip değişmediği de incelenmiştir. İş tatmini ve beş faktör kişilik özellikleri konuları başka değişkenler ile ilişkisi bakımından birçok çalışmaya konu olmuştur ancak iş tatmini ve beş faktör kişilik özellikleri arasındaki ilişkiyi (özellikle kamu çalışanları üzerinde yapılan çalışmalar) tespite yönelik çalışmalar çok sınırlıdır. Bu amaçla çalışmada Afyonkarahisar ili kamu çalışanlarının iş tatminleri ile beş faktör kişilik özellikleri arasındaki ilişki incelenmiştir. Bu çalışma anket yöntemi ile verilerin elde edilmesi ile yapılmıştır. İş tatminini ölçmek için“Minnesota Tatmin Ölçeği”ve kişilik özelliklerini ölçmek için ise“Beş Faktör Kişilik Özellikleri Ölçeği”kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Afyonkarahisar ilinde çalışan askeri, adli ve akademik çalışanlar dışında kalan yaklaşık 15000 kişi oluşturmaktadır ve örneklemini ise 375 kamu çalışanı oluşturmaktadır. Çalışmada anket yöntemi ile 536 kamu personelinden alınan veriler SPSS 17.0 programı ile analize tabi tutulmuştur. T testi, One Way Anova Testi, Regresyon ve Korelayon analizleri uygulanmıştır. Elde edilen veriler ışığında beş faktör kişilik özelliklerinden dışa dönüklük, uyumluluk ile iş tatmini arasında pozitif yönlü bir ilişki; nevrotiklik (duygusal dengesizlik) ile iş tatmini arasında ise negatif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Job satisfaction refers to employees' positive or negative attitudes and approaches towards their work. Job satisfaction influences many of things like workpeople's business performance, productivity, family life, physical and mental health. But also, job satisfaction is influenced by many elements. As factors affecting job satisfaction in the literature, individual factors such as age, gender, personality and experience, as well as organizational factors such as quality of work, wages, colleagues, communication and stress are accepted. The main idea of this study is to examine the relationship between five factor personality traits and job satisfaction. However, it was also investigated whether the job satisfaction was changed according to factors such as age, education level and experience. The issues of job satisfaction and five factor personality traits have been the subject of many studies in relation to other variables. However, there are very limited studies to determine the relationship between job satisfaction and five factor personality traits (especially on public employees). In this study, the relationship between job satisfaction and five factor personality traits of public employees in Afyonkarahisar province was investigated. This study was conducted by obtaining the data with the survey method. The Minnesota Satisfaction Scale was used to measure job satisfaction, and the Five Factor Personality Characteristics Scale was used to determine personality traits. The population of the study is about 15000 and the sample is 375 public employees except military, judicial and academic employees working in Afyonkarahisar. The data obtained from 536 public personnel were analyzed by SPSS 17.0 program. T test, One Way Anova Test, Regression and Correlation analyzes were applied. Findings shows that there is a positive relation between job satisfaction and extroversion and compatibility. But also, findings shows a negative relation between job satisfaction and neuroticism.