Türkiye'de sağlık sektöründe yalın yönetim uygulamalarının uygulanabilirliği: Bir uygulama
Applicability of lean management in health sector in Turkey: A practise
  1. Tez No: 557916
  2. Yazar: İLHAN TANDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELMAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Sağlık profesyonelleri Türkiye'de ve dünyada hızla artan operasyon maliyetlerini optimize etmek , hasta bakım kalitesini arttırmak ve bu sayede hasta memnuniyetini yukarılara çekme baskısını ciddi bir şekilde hissetmektedir.Maliyet yönetimi açısından bu baskının azaltılmasındaki en önemli faktör, işletmerlerdeki görünen veya görünmeyen israfları yöneterek bertaraf etmekten geçmektedir. İsrafları azaltma ve süreçlerin iyileştirme çalışmalarında elde edilmek istenilen dört hedef vardır: Performansı geliştirmek, işlem maliyetlerini azaltmak, işlem sürelerini azaltmak ve hasta güvenliğini geliştirmektir. Özellikle Türkiye'deki sağlık ekonomisindeki en büyük hizmet alıcı durumundaki devletin sağlık harcamalarında 2008 yılından bu güne kadar sağlık hizmetlerindeki işlemlerde anlamlı düzeyde fiyat artışı yapmaması nedeniyle işletmerler ayakta kalabilmek adına maliyetlerini ve diğer giderlerini en etkin şekilde yönetmeleri daha da önem kazanmıştır. Sağlık sistemi içerisinde yer alan bütün unsurların hekim, malzeme ve ekipmanların diğer sektörler ile kıyaslandığında hiç ekonomik olmadığından yola çıkarak İstanbulda özel bir hastanede Genel cerrahi bölümünde yapılan aynı tip vakalarda kullanılan malzemelerin ve ekipmanların etkinliği ve verimliliğinin optimizasyonu sağlayabilmek adına bu çalışma yapılmıştır. Bu süreçte, konunun daha derinlemesine ve detaylı olarak çalışabilmek adına bu şekilde bir sınırlar belirlenmiş ve çalışma yapılmıştır. Bu çalışmadaki diğer bir ana neden, aynı ekip ve malzemeler ile yapılan işlemlerde mümkün olduğunca maliyet standardizasyonu sağlayabilmek ve olası israf basamaklarının belirlenerek ortadan kaldırılmasına çalışmaktır. Çalışma süresince beyin fırtınası, balık kılçığı diyagramı, sürekli iyileşme(kaizen) ve git-gör uygula (Genchi Genbutsu) teknikleri kullanılmış olup süreçte aksaklıklar tespit edilmiş ve sorunların bir daha yaşanmaması adına adımlar atılmıştır. Sonuç olarak değer tanımının yapılması ve israf kademelerinin belirlenmesinden sonra, ekip çalışması ve insan temelli bir çalışma ortamında yapılan 270 vaka analizlerinde bir yıl içinde ciddi boyutlarda verim artışı gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Health professionals feel the pressure of optimizing operating costs increased rapidly in Turkey and around the world, improving patient care quality and thus increasing patient satisfaction. In terms of cost management, the most important factor in reducing this pressure is to eliminate the visible or invisible waste in the operators by eliminating them. There are four goals to reduce waste and improve processes: Improving performance, reducing transaction costs, reducing downtime, and improving patient safety. Due to the state, which is the largest client in the health economy in Turkey, hasn't made any increase in price from 2008 on medical expenditures, in order to survive, the operators needed to manage their costs and other expenses in the most efficient way. Since the physicians, materials and equipment and all other elements of the health system are not economical when compared to other sectors, this study has been done in a private hospital's general surgery department in İstanbul to optimize the activitiy and the efficiency of materials. In this process, in order to be able to work in more depth and in detail, such limits have been defined and worked. Another main reason of this study is to provide cost standardization with the same team and materials and to eliminate possible waste steps. During the study, brain storming, fishbone diagram, continuous improvement (kaizen) and go-see-apply (Genchi Genbutsu) techniques have been used and problems have been detected in the process and steps have been taken to avoid problems. As a result, after the definition of value and determination of waste levels, a significant increase in productivity was observed within a year in the teamwork and 270 ase studies conducted in a human-based work environment.