İş sağlığı ve güvenliği hukukunda çalışmaktan kaçınma hakkı
The right to avoid work i̇n occupational health and safety law
  1. Tez No: 557917
  2. Yazar: HAKAN TOKA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERCÜMENT ÖZKARACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 202
Özet
6331 sayılı İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun 13. maddesi ile çalışanlara ciddi ve yakın bir tehlike durumunda çalışmaktan kaçınma hakkı tanınmıştır. Çalışmaktan kaçınma hakkının kullanımı sayesinde çalışan ve çalışan yakınları iş kazası ve meslek hastalığı sonucu meydana gelebilecek sorunlardan kurtulmuş olur. Çalışanların bir tehlike durumunda zarar meydana gelmeden birtakım şartlarla çalışmaktan kaçınma haklarını kullanmaları durumunda, iş kazaları ve meslek hastalıklarının ortaya çıkmasını engelleyeceğinden, bu hak önleyici tedbir özelliği taşımaktadır. Çünkü iş kazası ve meslek hastalığının ortaya çıkması sonucunda çalışanların tazminat talepleri zararı tazmin amacına yönelikken, çalışmaktan kaçınma hakkı ise zararın meydana gelmesini önlemeye yönelik kullanıldığından önleyici bir nitelik taşımaktadır. Çalışmamızda İş Sağlığı ve Güvenliği Kanunu'nun 13. maddesinde belirtilen çalışmaktan kaçınma hakkına ilişkin esaslar incelenmiştir. Bu doğrultuda çalışmamızın amacı çalışanların bu haktan daha fazla yararlanabilmeleri için bu hakkı tüm yönleriyle açıklamak ve çözüm önerilerinde bulunmaktır.
Özet (Çeviri)
With the 13th article of the Occupational Health and Safety Law No. 6331, employees have the right to avoid working in case of serious and imminent danger. Thanks to the exercise of the right to avoid work, the working and working relatives are free of problems that may occur as a result of occupational accidents and occupational diseases. This right is a preventive measure and sanction, as it will prevent the occurrence of occupational accidents and occupational diseases if employees use their right to avoid working with a number of conditions before they occur in case of danger. Because, as a result of the occurrence of occupational accident and occupational disease, compensation claims of the employees are compensating the loss and the right to avoid work is used as a preventive sanction since it is used without loss. In our study, the principles regarding the right to avoid work as mentioned in the 13th article of the Occupational Health and Safety Law have been examined. In this direction, the purpose of our study is to explain this right in all its aspects so that employees can benefit more from this right and to eliminate the problems that occur in practice.