Türk hukukunda iş sağlığı ve güvenliği yaptırımları
- Tez No: 535601
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK HADİ SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
iş sağlığı ve güvenliği eski zamanlarda bile var olan bir konudur. Fakat eskiden is sağlığı ve güvenliği kurallarına uyulmamasının bir yaptırımı mevcut değildi. Teknoloji gelistikçe ortaya çıkan isçi sağlığı ve is güvenliği sorunları artık bu konunun üzerinde durulması gerektiğinin sinyallerini veriyordu. Bu düsüncenin gelismesinden sonra is sağlığı ve güvenliği konusuyla devlet ilgilenmeye baslamıstı ve isyerlerinde uyulması gereken bir takım is sağlığı ve güvenliği ile ilgili kurallar koymustu. Daha sonraki dönemde is sağlığı ve güvenliği kuralları sürekli gelismis, isçilerin sağlıkları korunmaya baslanmıs ve isverenler daha güvenli çalısma ortamı sunmaya baslamıslardı. Devletin koymus olduğu is sağlığı ve güvenliği ile ilgili kurallara uymayan isverenlere ise hafif olmayan yaptırımlar uygulanmaya baslanmıstır. Bu yaptırımlar; maddi tazminat, manevi tazminat, destekten yoksun kalma tazminatı olabileceği gibi idari nitelikli olan; idari para cezaları, isin durdurulması veya isyerinin kapatılması ve son olarak isçilerin çalısmaktan alıkonulmasıdır. Aynı zamanda ortaya çıkan sorunlarda isverenlerin ceza kanunu anlamında bir sorumluluğu varsa yine isverenler T.C.K anlamında da yaptırımla karsılasırlar. Günümüzde is sağlığı ve güvenliği tam olarak istenen noktaya gelmese de belli bir düzene kavusmustur. Yani en azından artık isverenler isçileri korumak zorunda olduklarını aksi takdirde ne tür yaptırımlarla karsılasacaklarını öğrenmislerdir. Aynı sekilde isverenler isyerlerinde çalısma düzenlerini olusturup is güvenliği önlemlerini de sıkı sıkıya almaya baslamıslardır. Bu durumdan isçiler, sağlıklı ortamda güvenli bir sekilde çalıstıkları için, isverenlerde, is aksamadan daha kaliteli olarak yapıldığı için kazançlı çıkmıslardır
Özet (Çeviri)
Labour security and health are matters which have been existing since previous times. However, previously, there were not any sanctions for violating the rules of labour security and health. As the technology develops, matters related with labour security and health of labourer have emerged so these matters have caused us to pay more attention to them. After these thoughts appeared, The State started to deal with these matters and established some rules related with them for places of business. After that the rules of labour security and health have been developed continuously; health of labourers started to be protected and employers has bagan to present safer working conditions. Sanctions which are tough have started to be applied to the employers violating the rules of labour security and health by the state. These sanctions are not only material compensations, solatiums, compensation of depriving support but also administrative cash fines, stopping business and debaring the labourer from working. At the same time, if there is a responsibility for employers related with these emerging problems in terms of criminal law, Employer will face sanctions of Turkish Criminal Law. Although labour security and health have not reached to desired level yet, They have arrived at a certain order. That is, at least the employers have learnt that they have to protect the labourers otherwise they will face to certain sanctions. Thus employers have started to take precautions rigidly for labour security in their businesses in order to form a proper working order. The labourers get the best of this stiation as they work safely in an healthy environment also employers get the best of this situation as they have a more qualified business.