6100 Sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu'na göre davanın açılmamış sayılmasını gerektiren hâller ve sonuçları
According to the Code of Civil Procedure No.6100 the cases requiring the non-existence of litigation and results
- Tez No: 557923
- Danışmanlar: DOÇ. SEDA ÖZMUMCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
Tezimiz ile davanın açılmamış sayılmasına ilişkin belirsiz ve çok fazla değinilmemiş alanlardaki soru işaretleri çözüme kavuşturulmak istenilmiş olup, uygulama ile teorinin bir noktada buluşmasına katkı sağlanması hedeflenmiştir. Bu amaçla doktrindeki görüşler ifade edilirken Yargıtay kararlarından da faydalanılmıştır. Çalışmamızın birinci bölümünde davanın açılmamış sayılması kavramı ve davanın açılmamış sayılması kararının hukuki niteliği ele alınmıştır. Ardından davanın açılmamış sayılması ile yargılamanın hüküm verilmeden sonuçlandığı diğer hâller arasında karşılaştırma yapılmıştır. Çalışmamızın ikinci bölümünde davanın açılmamış sayılmasını gerektiren hâller, Hukuk Muhakemeleri Kanunu ile sınırlı olarak incelenmiştir. Çalışmamızın son bölümünde ise davanın açılmamış sayılmasının sonuçları açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
With our study, it is aimed to solve the question marks in the unclear and unspecified areas related to the non-existence of litigation and to contribute to the meeting of theory with practice. For this purpose, while the opinions in the doctrine are expressed, the decisions of the Supreme Court are also used. In the first chapter of our study, the concept and legal character of the non- existence of litigation is considered. Then a comparison is made between the non- existence of litigation and the other circumstance in which trial is concluded without judgment. In the second chapter of our study, the cases requiring the non-existence of litigation is examined limited with the Code of Civil Procedure. In the last chapter of our study, it is tried to explain the results of the non-existence of litigation.