Küresel ekonomideki güç dengelerindeki değişim, BRICS ülkeleri ve Türkiye
Global economic change in balance of power in BRICScountries and Turkey
  1. Tez No: 557942
  2. Yazar: SABRİ YALÇIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERTUĞRUL KIZILKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Dünya üzerinde yaşanan değişim ve dönüşüm hareketleri ülkeleri de peşinden sürüklemektedir. Uluslararası piyasadaki rekabet ortamı ise ülkeleri bu değişime ayak uydurmaya zorlamaktadır. Ülkelerin bünyelerinde bulunan kaynakların kıtlığı ise uluslararası rekabet ortamında ciddi anlamda dezavantaj yaratmaktadır. Ülkeler bu dezavantajın olumsuz etkileri de bertaraf edebilmek amacıyla diğer ülkelerle uluslararası iş birliği içerisine girmekte, birlikler kurmaya çalışmaktadır. Günümüzde söz konusu oluşumların en anlamlı örneklerinden birisi BRICS ülkeleridir. Fikir babalığını Goldman Sachs'ın yaptığı bu terim başlangıçta Brezilya, Rusya, Hindistan ve Çin'den oluşmaktayken, sonradan Güney Afrika'nın da eklenmesiyle beş ülkeyi ifade eder. Bünyesinde barındırdığı ülkeler açısından küresel piyasada büyük beklentiler oluşturan bu oluşum henüz tam anlamıyla etkin bir hale geçememiştir. Bu çalışmada da amaç özellikle 2000'li yılların başından itibaren kendilerini göstermeye başlayan ve dünyadaki tek kutupluluğu sonlandıracak, yükselen ekonomiler olarak tabir edilen beş ekonominin (Brezilya, Rusya Federasyonu, Hindistan, Çin Halk Cumhuriyeti, Güney Afrika) gelişim süreçlerini, birbirleriyle ve Türkiye ile olan ilişkilerini incelemektir. Yükselen piyasalar arasında yer alan Türkiye'nin ise BRICS grubuna dahil olabilecek potansiyelinin olup olmadığı, dahil olması durumunda her iki tarafın da elde edeceği avantajlar araştırmanın bir diğer konusudur.
Özet (Çeviri)
Change and transformation movements in the world are also driving the countries. The competitive environment in the international market forces countries to keep up with this change. The scarcity of resources in countries is a serious disadvantage in the international competition environment. In order to eliminate the negative effects of this disadvantage, countries are in cooperation with other countries and try to establish unions. Today, BRICS countries are one of the best examples of these formations. The idea was made by Goldman Sachs, which initially consisted of Brazil, Russia, India and China, but later became South African. This formation, which has great expectations in the global market for the countries it hosts, has not been fully effective yet. This study also aims in particular began to show themselves since the beginning of the 2000s and the world will end unipolarity, the so-called emerging economies are five economies (Brazil, Russia, India, China, South Africa) development process, with each other and with Turkey to examine their relationship. Turkey is situated in the emerging markets where there is the potential to be included in the BRICS group, including the advantages to be obtained in the case of both sides is another subject of research. The study also benefited from econometric research on Turkey's trade volume with the BRICS group.