Acil servise hipoglisemi ile başvuran hastaların etyolojisi ve koma durumuna göre incelenmesi
The etiology and investigation of patients presenting to emergency department with hypoglycemia
- Tez No: 557948
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ÖZGÜR ERDOĞAN, UZMAN MUSTAFA AHMET AFACAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Çalışmamızda Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Servis Kliniğine Ocak 2010 ile Ağustos 2016 tarihleri arasında hipoglisemi ilişkili semptomlar nedeniyle getirilip acil serviste takip edilen hastalar geriye dönük olarak analiz edildi. Hastalar koma tablosu ile başvurmuş olanlar ve koma dışı hipoglisemi semptomları ile başvurmuş olanlar olarak iki gruba ayrılmıştır. Kayıtlardan analiz edilen parametreler hastaların yaşı, cinsiyeti, başvuru tarihi, geliş şeker seviyesi, diyabet hastalığı varlığı, sodyum, potasyum, klorür, BUN, kreatinin, pH, HCO3, laktat, lökosit değerleri, hastanın insülin kullanıp kullanmadığı, oral antidiyabetik kullanıp kullanmadığı, oral alım azlığı olup olmadığı, malinitesi olup olmadığı, gestasyonel diyabet, sheehan sendromu, suicid amaçlı insülin alımı, reaktif hipoglisemi, taburculuk, dahiliye veya nöroloji servis yatışı, yoğun bakım yatışı, tedavi red durumudur. Elde ettiğimiz veriler Statistical Package for Social Sciences (SPSS) version 17.0 veri analiz programı ile analiz edilmiştir. Parametrik veri için student t test, nonparametrik veri için ki kare testleri kullanılarak veri analizi gerçekleştirilmiştir. Hipoglisemiye bağlı koma ile başvuru ile yaş, insülin kullanımı, malignite, geliş laktat yüksekliği ve yoğun bakım yatışı arasında anlamlı ilişki saptanmıştır. Hipoglisemiye bağlı koma harici semptomlarla başvuru ile oral antidiyabetik kullanımı, gestasyonel diyabet ve acil servisten taburculuk arasında ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, we retrospectevely evaluated the causes of hypoglycemia in patients admitted to emergency department of Haydarpaşa Numune Training and Research hospital between January 2010 and August 2016. Patients are divided to coma and none-coma admission groups. Age, gender, admission date, initial glucose level, diabates mellitus, Na, K, Cl, BUN, creatinine, Ph, HCO3, lactate, white blood cell counts, insüline or oral antidiabetic use, malignity, inadequate dietary intake, gestational diabetes, sheean syndrome, delibarate insülin use and reactive hypoglycemia, admission to ICU were recorded from hospital records. Data was analysed with SPSS ver 17.0. parametric data was analysed with student T Test and categorical data was analysed with chi-square test. Admission with coma due to hypoglycemia, is related with administration of insüline, malignity, elevated lactate level and ICU admission. Hypoglycemia symptoms except coma, are related with use of oral antidiabetics, gestational diabetes and discharge from emergency service.