Bilinç değişikliği ile acil servise başvuran hastalarda ultrasonografik optik sinir kılıf çapı ile tanı arasında korelasyonun değerlendirilmesi
Evaluation of the correlation between ultrasonographic optical nerve sheath diagnosis and diagnosis in patients applying the emergency department with change of consciousness
- Tez No: 701092
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE GÜLER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nöroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Giriş ve Amaç:Bilinç değişikliğine neden olabilecek etiyolojik nedenlerin çok çeşitli olması nedeni ile klinisyenin tanı koyması zorlaşmakta ve yardımcı tetkiklere başvurması gerekmektedir.Bu çalışmada ultrasonografik optik sinir kılıf çapı ölçümü(OSKÇ) ile noninvaziv olarak kafa içi basıncı artışının demonstre edilmesinin,bilinç değişikliği hastasında etiyolojik nedenin saptanmasında katkıları değerlendirilecektir.Başka bir deyişle bilinç değişikliğinin intrakraniyal patolojiye yani,nörolojik patolojiye ikincil geliştiğini veya metabolik,enfektif,toksik olaylar gibi non-nörolojik hastalıklar ile ilişkili olduğunu, ultrasonografik optik sınır kılıf çapı ölçümü ile belirlenmesinin etkinlik ve güvenilirliği araştırılacaktır. Gereç ve Yöntem:Çalışmamamıza Aralık 2020-Mayıs 2021 arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisine bilinç değişikliği nedeni ile başvuran hastalar alındı . Bilinç değişikliği ölçeği olarak Glaskow Koma Skalası(GKS) ve Four skoru kullanıldı. Hastaların endikasyon gereği istenen hemogram,kan gazı, rutin,biokimya,görüntüleme(BT,MR) ve hastanın sonlanımı(mortalite,taburcu) ilgili veriler olgu rapor formuna kaydedildi. Optik sinir kılıf çapı(OSKÇ) ölçümü eğitimi almış tıpta uzmanlık öğrencisi tarafından,acil serviste bulunan ultrasonografi cihazı ile 7.5 mHz lineer prob kullanılarak her iki gözde optik sinir kılıf capı ölçümü yapıldı.Yaş,cinsiyet,etiyoloji,son tanı bağımsız değişkenler olarak kabul edildi.GKS,Four skoru,OSKÇ,rutin biyokimya değerleri bağımlı değişken olarak kabul edildi.Serebrovasküler hastalıklar,santral sinir sisteminin enfeksiyonları,epilepsi,intrakraniyal kitleler nörolojik neden olarak kabul edilirken hipoglisemi ve hiperglisemiye sekonder ensefalopati,hepatik ensefalopati,üremik ensefalopati,sepsis ilişkili ensefalopati,sistemik enfeksiyona sekonder akut konfüzyonel durum,deliryum tremens, hipoksik ensefalopati,ilaç intoksikasyonu,metanol ve etanol intoksikasyonu,hipernatremi ve hiponatremiye sekonder ensefalopatiler ise non-nörolojik neden olarak kabul edildi.Veriler SPSS 20 programına yüklendi.İki grubun OSKÇ karşılatırmasında t-testi kullanılırken,OSKÇ ile sodyum,osmolarite,mortalite arasındaki ilişkinin değerlendirilmesinde korelasyon ve ki-kare testleri uygulandı.H0 hipotezinin %95 güven aralığında,tip 1 hata düzeyi
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose:Due to the wide variety of etiological causes that may cause a change of consciousness,it is difficult for the clinician to make a diagnosis and should refer to auxiliary examinations.In this study,the contribution of ultrasonographic optic nerve sheath diameter(ONSD) measurement in intracranial intracranial pressure increase will be evaluated in determining the etiological cause in the patient of the change of consciousness.In other words,the effectiveness and reliability of determining whether the change in consciousness develops secondary to intracranial pathology,that is, neurological pathology,or that it is associated with encephalopathy,that is, non-neurological diseases such as metabolic,infective,toxic events,by ultrasonographic optic nerve sheath diameter measurement will be investigated. Material and Methods: Patients who applied to the Emergency Service of Ege University Medical Faculty Hospital with a change in consciousness between December 2020 and May 2021 were included in our study.Glasgow Coma Scale (GCS) and Four score were used as consciousness change scale.The data about the hemogram, blood gas, routine, biochemistry, imaging (CT, MRI) and the patient's outcome (mortality, discharge) requested by the indications of the patients were recorded in the case report form.Optic nerve sheath diameter (ONSD) measurement was performed by a medical residency student who was trained in the measurement of optic nerve sheath diameter in both eyes using an ultrasonography device in the emergency room with a 7.5 mHz linear probe.Age,gender,etiology,and final diagnosis were considered as independent variables.GCS,Four score,ONSD,routine biochemistry values were accepted as dependent variables.Cerebrovascular diseases,infections of the central nervous system,epilepsy,intracranial masses were accepted as neurological causes,encephalopathy secondary to hypoglycemia and hyperglycemia,hepatic encephalopathy,uremic encephalopathy,sepsis-associated encephalopathy,acute confusional state secondary to systemic infection,delirium tremens,hypoxic encephalopathy,drug intoxication,methanol and ethanol intoxication,hypernatremia and encephalopathies secondary to hyponatremia were accepted as non-neurological causes.Data were uploaded to SPSS 20 program with sodium,osmolaride Correlation and chi-square tests were used to evaluate the relationship between e and mortality.It was planned to reject the H0 hypothesis if the type 1 error level was