Hipoglisemi nedeniyle başvuran pediyatrik hastaların etiyolojiye yönelik retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of pediatric patients applied with hypoglycemia in terms of etiology
- Tez No: 744621
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA DENİZ PAPATYA ÇAKIR, UZMAN MELİKE ERSOY OLBAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Çocuklarda hipogliseminin etiyolojik olarak nasıl bir dağılım gösterdiğini ortaya koymayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışma 2015-2021 yılları arasında çocuk acil servisi, hasta ve sağlam çocuk poliklinikleri, çocuk metabolizma ve endokrinoloji hastalıkları polikliniklerine başvuran hastaların bilgilerinin, geriye dönük ve kayıtlı veriler üzerinden incelenmesiyle yürütülmüştür. 1 ay -18 yıl yaş aralığında olup hipoglisemisi kanıtlanmış olan olgular çalışma grubunu oluşturmuştur. Bulgular: Toplam 170 hastadan 83'ünün (%48,8) metabolik, 17'sinin (%10) endokrinolojik, 9'unun (%5,3) diğer (hastalığa/ enfeksiyona sekonder, ilaç kullanımına bağlı ya da reaktif hipoglisemiler gibi) nedenlere bağlı olarak hipoglisemisinin olduğu, 61'inin (%35,9) ise hipoglisemi nedeninin belirlenememiş olduğu saptanmıştır. Genel olarak en sık neden %34,7 (n=59) ile idiyopatik ketotik hipoglisemiler olmuştur. Çalışmada olguların yarısından fazlasının (%54,7) 1-5 yaş arası olduğu görülmüştür. Sonuç: Literatürde belirtildiği üzere çocukluk çağının en sık hipoglisemi nedeni idiyopatik ketotik hipoglisemilerdir ve genellikle 18 ay-6 yaş arasında görülür. Çalışmamızda ketotik hipoglisemilerin en sık neden olarak saptanması (%48,8) ve hastaların çoğunu (%54,7) 1-5 yaş arası grubun oluşturması bu bilgiyi desteklemektedir. Ancak çalışmamızda hipoglisemi nedenleri arasında toplam 26 farklı tanının yer aldığı görülmüştür. Bu da hipoglisemi nedenlerinin ne kadar çeşitli olabileceğinin göstergesidir. Aynı zamanda hastaların %35,9'una tanı koyulamamış olması dikkat çekmiştir. Tanı koyulamayan olgularda nedene yönelik analiz yapıldığında en sık birinci nedenin tetkik sonuçlarının tanı koydurucu nitelikte olmaması ikinci nedenin ise hastaların hiç tetkik vermeden hastaneden ayrılmış olması olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak, hipoglisemi çocuklar için ciddi bir durumdur ve temelinde çok çeşitli hastalıklar olabilir. Ön tahlillerle tanı koyulamazsa, hastanın ileri tetkikler için bir çocuk endokrinoloji veya metabolizma hastalıkları uzmanına yönlendirilmesi gerekir.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to reveal how hypoglycemia in children is etiologically distributed. Materials and Methods: The study was conducted by retrospectively examining the information on the basis of recoded data of the patients, who applied to the pediatric emergency service, pediatric outpatient clinics, pediatric metabolism and endocrinology outpatient clinics between 2015 and 2021. Cases aged 1 month -18 years with proven hypoglycemia constituted the study group. Results: Out of 170 patients, 83 (48.8%) were hypoglycemic due to metabolic causes, 17 (10%) due to endocrinological causes, and 9 (5.3%) due to other causes (eg secondary to a disease or infection). 61 (35.9%) patients had no diagnosis which explain their hypoglycemic attack. In general, the most common cause was idiopathic ketotic hypoglycemia with 34.7% (n=59). In the study, it was seen that more than half of the cases (54.7%) were between the ages of 1-5 years. Conclusions: As stated in the literature, the most common cause of hypoglycemia in childhood is idiopathic ketotic hypoglycemia and is usually seen between 18 months and 6 years of age. The fact that ketotic hypoglycemia was the most common cause in our study (48.8%) and that the majority of the patients (54.7%) were between the ages of 1-5 years, support this information. However, in our study, a total of 26 different diagnoses were found among the causes of hypoglycemia. This is an indication of how diverse the causes of hypoglycemia can be. At the same time, it was noteworthy that 35.9% of the patients had no diagnosis. When the cause-oriented analysis was performed in cases that could not be diagnosed, it was determined that the most common reason was that the results of the examination were not diagnostic, and the second reason was that the patients left the hospital without having an analysis and never came back. In conclusion, hypoglycemia is a serious condition for children and can be based on a wide variety of diseases. If a diagnosis cannot be made with preliminary tests, the patient should be referred to a pediatric endocrinology or metabolic diseases specialist for further examinations.