Bluetooth based mobile automatic class attendance management system
Bluetooth tabanlı mobil otomatik sınıf yoklama yönetim sistemi
- Tez No: 744192
- Danışmanlar: PROF. DR. REFİK SAMET
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Öğrencilerin derse devamlılıkları genellikle yoklama kâğıdı üzerinden gerçekleştirilmektedir. Her bir öğrencinin tek tek numarası ve imzası alınarak öğrencilerin derse katılımı takip edilmektedir. Ancak bu durum hem öğrencilerin dikkatlerinin dağılmasına hem de zaman ve verim kaybına neden olmaktadır. Ayrıca bu işlem yoklama kâğıdının kaybedilme riskini de içerisinde barındırmaktadır. Parmak izi okutma, RFID kart sistemi, NFC, QR kod, iris tanıma ve yüz tanıma gibi birçok teknoloji kullanılarak yoklama alma sistemleri geliştirilmekte ve test edilmektedir. Fakat bu yöntemlerin çoğunun maliyeti yüksektir. Bu tez kapsamında konfigüratif, kullanışlı, özgün, yenilikçi, güvenli, şeffaf, hızlı ve ekstra cihaz maliyeti olmaksızın sadece ANDROID mobil cihazların Bluetooth özelliği kullanılarak öğrencilerin derslere katılımını kaydedebilecek bir sistem tasarlamak, geliştirmek ve bu sistemi Ankara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği ANDROID laboratuvarı için uygulamak hedeflenmiştir. Mevcut Bluetooth tabanlı geliştirilen otomatik yoklama alma sistemlerinden farkı ise konfigüratif olması ve öğretmene sunulan farklı tarama seçeneklerinin bulunmasıdır. Bu seçeneklerden biri öğretmenin ders esnasında istediği bir anda taramayı başlatıp durdurabilmesi, diğeri ise öğretmenin ders öncesinde ya da ders esnasında taramaları rastgele olacak şekilde konfigüre ederek arka planda çalışacak şekilde zamanlayabilmesidir. Tez ile bu amaca yönelik elde edilen sonuçlar ise yoklama süresinin kısaltılmasına ve bu sürecin dijitalleştirilmesine katkı sağlamıştır. Önerilen sistem Ankara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği ANDROID laboratuvarında test edildi ve doğruluk oranı yüksek sonuçlar elde edildi.
Özet (Çeviri)
The attendance of the students to the course is usually carried out on the attendance sheet. The attendance of the students to the lesson is monitored by obtaining the number and signature of each student one by one. However, this situation causes both distraction of students and loss of time and efficiency. In addition, this process includes the risk of losing the attendance sheet. Attendance systems are developed and tested using many technologies such as fingerprint scanning, RFID card system, NFC, QR code, iris recognition and face recognition. However, most of these methods are expensive. This thesis targets and aims to design and develop a configurative, useful, original, innovative, secure, transparent, and fast attendance check system with the help of only Bluetooth technology of ANDROID mobile devices without the cost of extra devices, and to implement this system for ANDROID laboratory in Ankara University Computer Engineering Department. The difference from the existing Bluetooth-based automatic attendance systems is that it is configurable and there are different scanning options available to the teacher. One of these options is that the teacher can start and stop scanning at any time during the lesson, and the other option is that the teacher can configure the scans randomly to run in the background before or during the lesson. The results obtained for this purpose with the thesis contributed to shortening the attendance-taking time and digitizing this process. The proposed system was tested in Ankara University Computer Engineering Department ANDROID laboratory and high accuracy results were obtained.