Üniversitelerin bilgi işlem birimlerinin ITIL çerçevesinde incelenmesi ve etkin bir yönetim modeli önerisi
Evaluation of information technologies departments of the universities within the framework of ITIL and a proposal for an efficient management model
- Tez No: 557975
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVİNÇ GÜLSEÇEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, İşletme, Information and Records Management, Computer Engineering and Computer Science and Control, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Enformatik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Dünyada ve Türkiye'de bilgi üretiminin merkezi konumunda yer alan üniversitelerin bilgi işlem birimlerinin güncel teknoloji ve yazılımlar ile desteklenmesinin yanı sıra etkin bilişim teknolojileri yönetişimi için gerekli idari yapılanmaların oluşturulması, bilişim teknolojileri süreçlerinin kullanılması ve bilişim konusuyla ilgili tüm paydaşlar arasında dinamik bir işbirliğinin bulunması gerekmektedir. Bu tez çalışmasında dünyada ve Türkiye'de üniversitelerin sunduğu hizmetler incelenmiş, bunun yanında bilgi işlem birimlerinde uygulanan standartlar ve özellikle Bilgi Teknolojileri Altyapı Kütüphanesi (Information Technologies Infrastructure Library-ITIL) üzerinde durulmuştur. Üniversite bilgi işlem birimlerinin hizmet sunarken neleri göz önünde bulundurduklarına yönelik olarak ITIL çerçevesinde hazırlanarak uygulanan anket ile elde edilen bulgular incelenmiş, ayrıca üniversite bilgi işlem birimlerine yönelik olarak etkin bir yönetim modeli önerisi sunulmuştur. Bu tez çalışmasının ülkemiz üniversite bilgi işlem birimlerinin yapılanmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Universities are located at the center of the production of knowledge. In addition to supporting the Information Technologies (IT) departments of the universities with current technologies and software, it is vital to establish the necessary administrative structures for effective information technology governance, use of information technology processes and dynamic cooperation among all stakeholders related to information technologies. In this thesis, the services offered by IT departments in universities in the world and in Turkey as well as the standards applied were examined with the main focus on Information Technologies Infrastructure Library (ITIL). A survey was conducted in the light of this aim and the findings were examined in order to determine the goals of the IT departments of universities while providing services. Management model for an IT department of a university was proposed. It is thought that this thesis would contribute to the restructuring studies of IT departments of the universities in our country.