Çörek otu (nigella sativa L.) esansiyel yağının ratlarda bağırsak kasılımları üzerine etkisi.
The effect of nigella sativa essential oil on intestinal contractions in rat
- Tez No: 557980
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ BÜLBÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu çalışma, çörek otu esansiyel yağının ratlarda in vitro bağırsak kasılımları (duodenum ve kolon) ile mide-bağırsak geçiş zamanı üzerine etkisini belirlemek amacıyla yapıldı. Kasılım denemesi için 6 adet Wistar Albino erkek ratın ince bağırsağı kullanıldı. Duodenum ve kolon dokusunun orta bölgesinden alınan doku parçaları etrafındaki mezenter ve yağdan dikkatli bir şekilde temizlenerek 0,1-0,3 cm x 0,5 cm boyutlarında şerit şeklinde doku parçaları elde edildi. Dokular organ banyosunda dengelendikten sonra ekstraktların 0,1–1000µg/ml derişimlerindeki etkileri değerlendirildi. Çörek otu esansiyel yağının (ÇOEY) bağırsak transit hızına etkisinin belirlenmesi amacıyla 18 rat, her biri 6 rattan oluşan üç gruba ayrıldı. Gruplar; kontrol grubu, çörek otu esansiyel yağı 50 mg/kg grubu ve çörek otu esansiyel yağı 100 mg/kg grubu olarak belirlendi. Deneme başlamadan 18 saatlik açlıktan sonra kontrol grubuna gavajla aktif kömür karışımı verilirken; ÇOEY 50 mg/kg grubu ve ÇOEY 100 mg/kg gruplarına sırasıyla aktif kömür karışımına ilave edilmiş 50 mg/kg ve 100 mg/kg ÇOEY yine gavajla verildi. Bir saat sonra laparotomi ile ince bağırsaklar pilordan ve sekumdan klemplenerek çıkarılıp, ince bağırsak motilitesi (transit indeksi) kömürün ulaştığı uzaklığın tüm uzunluğa oranı olarak ifade edildi. Clevenger Cihazında hidrodistilasyon metodu ile elde edilen çörek otu esansiyel yağının 1000µg/ml düzeyinin spontan ve Asetilkolin ile uyarılmış duodenum ve kolon kasılımlarında kısmi bir inhibisyon oluşturduğu belirlendi. Esansiyel yağın bağırsak transit hızını dolayısı ile ince bağırsak kasılımlarını ise tersine in vivo arttırdığı görülmüştür. Sonuç olarak; çörek otu esansiyel yağının in vitro ve in vivo etkilerinin farklı olduğu, in vitro spontan ve Asetilkolin ile uyarılmış kasılımlarda oluşturduğu kısmi inhibisyonu muskarinik reseptörler üzerinden göstermediği, olasılıkla etkisini kalsiyum kanalları üzerinden göstermiş olabileceği öngörülmüştür. Çörek otu esansiyel yağının in vivo ince bağırsak kasılımlarını açlık durumunda arttırarak besinlerin mide-bağırsak kanalında geçiş süresini azalttığı görülmüştür. İn vivo etkinliğinin daha net ortaya konulması için açlık ve tokluk durumunun göz önünde bulundurularak yeni çalışmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in order to determine the effect of black seed (Nigella Sativa L.) essential oil on intestinal transition time with in vitro intestinal contractions (duodenum and colon) in rats. 6 Wistar albino rats were used for the contraction trial.0,1--0,3 cm x 0,5 cm tissue pieces was used in the experiments. The pieces were taken from the central zone of duodenum and colon after the fat and mesenteric tissues were removed. Tissues were balanced in organ bath and the effect of the extracts were evaluated at 0,1–1000 µg/ml concentration. In order to determine the effect of black seed essential oil (BSEO) on intestinal transition rate, 18 rats were divided into three groups of 6 rats each. Groups were determined as control group, 50mg/kg BSEO and 100 mg/kg BSEO. After 18 hours of starvation, a mixture of 1 ml gum arabic and active carbon was given to the control group by gavage while 50 and 100 mg/kg BSEO, 1mL gum arabic and active carbon were given to the experiment groups again by gavage. After 1 hours, small intestine was removed after clamping from secum and pyloris by laparoscopy. The ratio of the distance reached by the coal to the whole length was denoted as transit index. It is determined that BSEO, obtained by the hydrodistilation method of Clevenger device hadpartially inhibited spontaneous and acethylcholine induced duodenum and colon contractions at 1000 µg/ml concentration. Inversely, the essential oil has increased intestinal transition rate, thus increasing small intestinal contractions in vivo. As a result, the effects of black seed essential oil are different in vitro and in vivo and it is predicted that in vitro spontaneous and partial inhibition of acetylcholine-induced contractions does not occur through muscaranic receptors but potentially through calcium channels. BSEO has been shown to decrease the transition time of nutrients in gastrointestinal tract by increasing the contraction frequency in fasting state in vivo. In order to clarify the efficacy of in vivo activity, it is recommended to carry out new studies considering fasting and fed states.