Ticari olarak satılan tıbbi ve aromatik bitkilerin elementel içeriklerinin ICP-OES yöntemiyle incelenmesi
Elemental analysis of commercially sold medicinal and aromatic plants using ICP-OES method
  1. Tez No: 1002398
  2. Yazar: CAN ÇİMEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN DİNÇEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Biyoloji, Chemistry, Biology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Lokman Hekim Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Tıbbi ve aromatik bitkiler, insan sağlığına olan olumlu etkileri ve geniş endüstriyel kullanımları nedeniyle tarih boyunca önemli bir yere sahip olmuştur. Ancak, bu bitkilerin içerdiği esansiyel mineraller ve toksik elementler, sağlık ve kalite standartları açısından dikkatle incelenmelidir. Ticari olarak satılan tıbbi ve aromatik bitkiler, yetiştirildikleri bölgelerdeki toprak ve su kirliliği gibi çevresel faktörler nedeniyle ağır metal ve toksik element içerebilme riski taşımaktadır. Bazı elementler (çinko, demir, bakır krom ve kobalt) sadece yüksek konsantrasyonlarda toksik iken arsenik, civa, kurşun ve kadmiyum her seviyede insan sağlığı için toksiktir. Bu çalışmada, ticari olarak satılan Kekik (Thymus vulgaris L.), Fesleğen (Ocimum basilicum L.), Ada çayı (Salvia officinalis), Kimyon (Cuminum cyminum), Çörek otu (Nigella sativa), Oğulotu (Melissa officinalis), Rezene (Foeniculum vulgare L.) gibi bitkilerdeki elementel içerikler, Indüktif Eşleşimli Plazma-Optik Emisyon Spektrometresi (ICP-OES) yöntemiyle analiz edilmiştir. Ayrıca infüzyon yöntemi ile tıbbi ve aromatik bitkilerden saf suda demleme yapılarak demleme çözeltisine geçebilecek elementlerin analizi de yapılmıştır. Araştırma, bitkilerin esansiyel elementlerin (K, Na, Ca, Mg, Fe, Zn, Se, P) dengesi ve potansiyel toksik elementlerin (Al, B, Cd, Mn, Ni, Pb, Hg, As, Sn, Co, Cu) maruziyeti üzerine önemli veriler sunmayı hedeflemektedir. Bu çalışma kapsamında tıbbi ve aromatik bitkilerin toz formunda yapılan analizlerinde esansiyel elementler olan K, Na, Ca, Mg, Fe, Zn ve P'nin bitki türüne bağlı olarak farklı konsantrasyon aralıklarında bulunduğu belirlenmiştir. Demleme süresinin element geçişine etkisi değerlendirildiğinde, demleme süresi ile ölçülen element konsantrasyonları arasında doğrusal bir ilişki tespit edilmiştir. Elde edilen bulgular ile ticari bitkilerin güvenli tüketimi ve kalite kontrol uygulamalarına yol gösterici olması düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Medicinal and aromatic plants have long been valued for their health benefits and extensive industrial applications; however, their elemental composition must be carefully evaluated due to potential health risks. Environmental factors such as soil and water contamination may cause commercially available plants to contain heavy metals and toxic elements. While some elements (e.g., Zn, Fe, Cu, Cr, and Co) are toxic only at high concentrations, others, including As, Hg, Pb, and Cd, are harmful at any level. In this study, the elemental composition of commercially available medicinal and aromatic plants thyme (Thymus vulgaris L.), basil (Ocimum basilicum L.), sage (Salvia officinalis), cumin (Cuminum cyminum), black cumin (Nigella sativa), lemon balm (Melissa officinalis), and fennel (Foeniculum vulgare L.) was analyzed using Inductively Coupled Plasma–Optical Emission Spectrometry (ICP-OES). In addition, elemental analysis was performed on infusion solutions prepared by brewing these medicinal and aromatic plants in ultrapure water in order to evaluate the transfer of elements into the infusion. The study aims to provide significant data regarding the balance of essential elements (K, Na, Ca, Mg, Fe, Zn, Se, and P) and potential exposure to toxic elements (Al, B, Cd, Mn, Ni, Pb, Hg, As, Sn, Co, and Cu) present in these plants. Within the scope of this study, analyses conducted on powdered forms of the medicinal and aromatic plants revealed that essential elements such as K, Na, Ca, Mg, Fe, Zn, and P were present in varying concentration ranges depending on the plant species. When the effect of infusion time on elemental transfer was evaluated, a linear relationship was observed between infusion duration and the measured elemental concentrations. The findings of this study are expected to contribute to quality control practices and to provide guidance for the safe consumption of commercially available medicinal and aromatic plants.