İç hastalıkları kliniğine diyabetik ketoasidoz nedeni ile yatışı yapılan hastaların retrospektif incelenmesi
Retrospective analysis of inpatients admitted to the internal medicine clinic for diabetic ketoacidosis
- Tez No: 557988
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTEKİN OĞUZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
- Enstitü: Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
AMAÇ. DKA nedeniyle iç hastalıkları kliniğine yatan hastaların klinik özelliklerini değerlendirmek ve bu özelliklerin diyabet tipine, DKA'nın şiddetine ve sonlanımlarına göre farklılık gösterip göstermediğini araştırmak GEREÇ VE YÖNTEM. Retrospektif, gözlemsel, klinik çalışmaya İstanbul Medeniyet Üniversitesi Göztepe Eğitim ve Araştırma Hastanesi İç Hastalıkları servis ve yoğun bakım ünitelerinde 01.10.2015 ile 31.03.2019 tarihleri arasında DKA tanısıyla yatan toplam 112 hasta (44 erkek, 68 kadın, ortalama yaş: 39.97±17.74, ortalama HbA1c: %12.08±2.57) ardışık olarak dahil edildi. Tüm hastaların demografik özellikleri, ortalama yatış süreleri, DKA'dan çıkış süreleri, komorbidite durumları, mortalite oranları, yoğun bakım ünitesi (YBÜ) ihtiyacı, presipite edici faktörler, tetkik ve tedavi ret oranları, komplikasyon özellikleri, laboratuvar verileri kayıt edildi ve hastaların klinik özellikleri DKA şiddetine (hafif, orta ve ağır DKA), diyabet tipine (tip 1 veya tip 2 diyabet) ve sonlanım durumlarına (eksitus veya taburcu) göre karşılaştırıldı. BULGULAR. DKA nedeniyle yatan hastaların %78.6'sı tip 1 diyabetli, %21.4'ü tip 2 diyabetli idi. Hastane içi mortalite sıklığı %4.5 (tamamı tip 2 diyabetli), 30 günlük mortalite sıklığı %5.4 (tamamı tip 2 diyabetli), ortalama yatış süresi 4.39±4.03 gün, ortalama DKA'dan çıkış süresi 820.52±582.67 dakika, tetkik ve tedavi ret verme sıklığı %10.7 idi. En sık eşlik eden presipite edici faktörler enfeksiyonlar (%42) ve insülin kullanımı ile ilgili faktör (%28.6) idi. En sık enfeksiyon nedenleri ise sırasıyla; idrar yolu enfeksiyonu (%10.7), solunum sistemi enfeksiyonları (pnömoni %8 ve üsye %7.1) ve diş ve diş eti enfeksiyonları (%6.3) idi. DKA şiddetine göre olguların %25.9'u hafif, %60.7'si orta ve %13.4'ü ağır DKA tablosunda yatırılmıştı. Başlangıçta YBÜ'ye yatan hasta sıklığı %9.8 idi.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVE. To evaluate the clinical characteristics of patients that were admitted to the internal medicine clinic with the diagnosis of diabetic ketoacidosis (DKA) and research if these clinical characteristics would change according to the type of diabetes, severity of DKA and their outcomes. MATERIAL AND METHOD. In this retrospective observational clinical study 112 patients that were admitted to Istanbul Medeniyet University Göztepe Education and Research Hospital internal medicine clinics and intensive care units between 01.10.2015 and 31.03.2019 with the diagnosis of DKA (44 men, 68 women with an average of 39,97±17,74 age and average of 12,08±2,57 HbA1c) are evaluated consecutively. All clinical properties like demographics, average length of stay in the hospital, time to exit DKA state, comorbidity states, mortality rates, ICU needs, presipitating factors and treatment refusal rates, complication characteristics and laboratory data are registered and inpatients' clinical characteristics are compared according to their DKA severity (mild,moderate and severe DKA), type of diabetes (type 1 or type 2) and the outcomes (death or discharge). RESULTS: 78,6% of the patients that were admitted to the hospital with the diagnosis of DKA had type 1 diabetes and 21.4% had type 2 diabetes. In-hospital mortality rate was 4.5% (all of them with type 2 diabetes). Average length of stay in the hospital was 4.39±4.03 days. Average time to exit DKA state was 820.52±582.67 minutes. The rate of refusal of examination treatment was 10.7%. The most commonly associated precipitating factors were infections (42%) and factors relates to insulin usage (28.6%). The most common infections were; urinary tract infections (10.7%), respiratory system infections (pneumonia 8% and upper respiratory tract infections 7.1%) and dental and gum infections (6.3%) respectively. DKA cases were distributed as 25.9% mild DKA, 60.7% moderate DKA and 13.4% severe DKA according to their DKA severity. The rate of patients that were initially hospitalized in ICU was 9.8%.