Diyabetik ketoasidozda biyokimyasal parametreler ile koma şiddeti ve morbidite ile mortalite arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between biochemical parameters and coma severity and morbidity and mortality in diabetic ketoacidose
  1. Tez No: 915154
  2. Yazar: SEHER ALTUN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ERKAN ÇAKMAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Diyabetes Mellitus (DM), dünya genelinde hızla artış gösteren önemli bir sağlık problemi haline gelmektedir. Diyabetik ketoasidoz (DKA), diyabetin en sık görülen ve ölümcül olabilen akut komplikasyonlarından biridir. Günümüzde diyabet tedavisindeki tüm gelişmelere rağmen DKA halen mortalite ve morbiditeye neden olabilmektedir. Bu çalışmada amaç, DKA tanısıyla endokrinoloji kliniğine yatırılarak tedavi edilen hastalarda bazı laboratuvar parametreleri ile pH ve ketoasidoz tablosundan çıkış süresi arasındaki ilişkinin karşılaştırılması ve bunun morbidite ve mortalite üzerine etkilerinin araştırılmasıdır. Materyel ve Metod Çalışmamıza, Eylül 2023-Temmuz 2024 tarihleri arasında Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Yetişkin Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kliniğinde DKA tanısı alarak tedavi edilen 50 hasta dahil edildi. Tüm hastaların yaş, cinsiyet, boy ve vücut ağırlık ölçümlerini içeren verileri kaydedildi. DKA tedavisine başlamadan hemen önce tüm hastalardan biyokimyasal parametreler için 5'er cc venöz kan örneği ve arteryel kan gazı (AKG) analizi içinde 1'er cc arteryel kan örneği alındı. Tüm hastaların serum sodyum (Na), potasyum (K), magnezyum (Mg), ürik asit (ÜA), fosfor (P), C-reaktif peptid (CRP), kortizol, Vitamin D3, B12 vitamini, Tiroid Stimüle edici Hormon (TSH), pH, bikarbonat (HCO3), laktat, nötrofil sayısı, platelet (PLT) sayısı ve ortalama platelet volümü (MPV) değerleri ölçüldü. DKA tedavisinin başlangıcından ketoasidoz tablosunun düzelmesine kadar geçen süre tüm hastalar için kayıt edildi. Laboratuvar verileri ayrı ayrı, pH ve ketoasidoz tablosunun düzelme süreleri ile karşılaştırıldı. Tüm sonuçlar istatiksel olarak analiz edildi. Bulgular Hastaların 28'i (%56.0) kadın, 22'i (%44.0) erkek hastalardan oluşmaktaydı. Hastaların medyan yaş ortalaması 46.0 (18.0-65.0) idi. Hastaların AKG'da bakılan ortalama pH değerleri 7.2 (6.9-7.3) ortalama HCO3 değerleri 11.0 mEq/L (3.0-18.0) idi. Ketoasidoz tablosunun düzelme süresi ortalama 24.0 saat (5-96) olarak ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Purpose: Diabetes Mellitus (DM) is becoming an important health problem that is rapidly increasing worldwide. Diabetic ketoacidosis (DKA) is one of the most common and potentially fatal acute complications of diabetes. Despite all the advances in diabetes treatment today, DKA can still cause mortality and morbidity. The aim of this study is to compare the relationship between some laboratory parameters and pH and the time to recovery from ketoacidosis in patients diagnosed with DKA and treated in the endocrinology clinic, and to investigate its effects on morbidity and mortality. Material and Method: 50 patients diagnosed with DKA and treated at Firat University Faculty of Medicine Hospital Adult Endocrinology and Metabolic Diseases Clinic between September 2023 and July 2024 were included in our study. Data including age, gender, height and body weight measurements of all patients were recorded. Just before starting DKA treatment, 5 cc venous blood samples were taken from all patients for biochemical parameters and 1 cc arterial blood sample was taken for arterial blood gas (ABG) analysis. All patients had serum sodium (Na), potassium (K), magnesium (Mg), uric acid (UA), phosphorus (P), C-reactive peptide (CRP), cortisol, Vitamin D3, vitamin B12, Thyroid Stimulating Hormone (TSH), pH, bicarbonate (HCO3), lactate, neutrophil count, platelet (PLT) count and mean platelet volume (MPV) values were measured. The time from the beginning of DKA treatment to the resolution of ketoacidosis was recorded for all patients Laboratory data were compared separately with pH and ketoacidosis recovery times. All results were analyzed statistically. Findings: 28 (56.0%) of the patients were female and 22 (44.0%) were male. The median age of the patients was 46.0 (18.0-85.0) years. The average pH values of the patients measured on AKG were 7.2 (6.9-7.3), and the average HCO3 values were 11.0 mEq/L (3.0-18.0). The average recovery time for ketoacidosis was measured as 24.0 hours (5-96).