Sarıalan (İvrindi-Balıkesir) altın yatağının oluşumu ve jeokimyasal özellikleri
Formation and geochemical properties of Sarialan (İvrindi-Balikesir) gold deposit
- Tez No: 558024
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET DEMİRBİLEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Sarıalan altın cevherleşmesi, Türkiye'nin Marmara bölgesinde, Balıkesir ili, İvrindi ilçesi Sarıalan ve Dallımandıra köyleri arasında, I19-d3 paftası içinde yeralmaktadır. Çalışma alanının, büyük bir bölümünde Üst Oligosen-Alt Miyosen yaşlı Hallaçlar Formasyonu (İnceleme alanında andezit ve andezitik aglomeralar ile temsil edilmektedir) mostra vermekte olup Triyas yaşlı hafif metamorfizma geçirmiş karbonatlı ve kırıntılı sedimanter birimleri uyumsuzlukla üzerlemektedir. Arazi ve jeokimya çalışmaları, mineroloji ve petrografi numuneleri, hidrotermal alterasyon dokuları, cevher yan kayaç ilişkileri, cevher parajenezi ve cevherin kökeni üzerine veriler üretilerek, Sarıalan altın cevherleşmesinin oluşum koşullarına yönelik yaklaşımlar ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışma alanın güneyinde ve kuzeydoğusunda andezitler ve andezitik aglomeralar içinde KD/GB konumlu, tektonik hatlara bağlı olarak gelişmiş silisifiye zonlar gözlenmektedir. Sarıalan altın cevherleşmesi, Hallaçlar Formasyonunun porfirik dokulu andezit ve andezitik aglomeralar içinde K60-70°D doğrultulu, yaklaşık 1.800 m'lik bir uzanım sunan, sünger dokulu (vuggy) silisifiye zonlarda izlenir. Cevherleşmenin litoloji, yan kayaç/cevher ilişkisi, cevher tipi/şekli, alterasyon, yapısal özellikleri, toprak ve kayaç örneklerinde saptanan Au-Cu değerleri, mineraloji-petrografi numunelerinde görülen mineraller ve sünger dokulu silislerin varlıkları ile birlikte değerlendirildiğinde, andezitik kayaçlar içinde fay kontrollü olarak gelişmiş yüksek sülfidasyonlu epitermal bir altın cevherleşmesi olduğu şeklinde yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study area, Sarıalan gold mineralization, is located in the Marmara region of Turkey, Balıkesir province, district Ivrindi, in between Sarıalan and Dallımandıra villages (I19-d3 topographic map layout). The study area is almost entirely covered by Upper Oligocene-Lower Miocene andesitic volcanics, tuffs and agglomerates, which unconformably overlie fractured Triassic carbonated sedimentary units that are slightly metamorphosed. By producing data on field and geochemistry studies, mineralogical and petrographical samples, hydrothermal alteration textures, ore mineralization relationship with host rock, ore paragenesis and origin of the mineralization, approaches were tried to be revealed for formation conditions of Sarıalan gold mineralization. As a result of the study, silicified zones, which were developed within the andesite and andesitic agglomerates, depend on the NE / SW trending fault system are observed in the south and northeast of the study area. Sarıalan mineralization is observed in N60 / 70°E trending vuggy textured quartz within the porphyritic andesite and andesitic agglomerates of the Hallaçlar Formation, giving an extension of approximately 1,800 m. In the light of the information about the relationship between lithology and host rock/ore, ore type/shape, alteration, structural properties, Au-Cu values determined in soil and rock samples, minerals in mineralogical-petrographical samples and the presence of vuggy quartz, it is proposed that Sarıalan gold mineralization is fault-controlled, high sulphidation epithermal gold mineralization within the andesitic rocks.