Kitâbü'l-Hamdiyye Hâşiye alâ şerhi Dîbâceti'l-Misbâh
Ahmed b. İmâd el-Hanefî's work named ki̇tâbü'l-Hamdiyye Hâşiye alâ şerhi Dîbâceti'l-Misbâh (Examination and critical edition)
  1. Tez No: 558077
  2. Yazar: KEZBAN YAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞÜKRAN FAZLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Linguistics
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 253
Özet
Bu çalışma, Mutarrizî'nin el-Misbâh fi'n-nahv adlı eserinin mukaddimesine yazılmış olan Şerhu dîbâceti'l- Misbâh adlı şerhine Ahmed b. İmâd el-Hanefî tarafından kaleme alınan Kitâbü'l- Hamdiyye Hâşiye alâ şerhi dîbâceti'l-Misbâh adlı hâşiye eserin inceleme ve tahkikidir. Ahmed b. İmâd el-Hanefî tarafından hicri IX. yy.'da Antep halkının isteği üzerine kaleme alınan bu eser Arap Dili gramerine dâir bir eserdir. Nahiv, sarf ve belagat ilminin pek çok konusunu içinde barındırır. Yazar konuları âyet-i kerîme, şiir ve hadis-i şeriflerden örneklerle açıklar. Nahiv ilmini öğretmek amacıyla yazılmış bu eserde tartişmacı ve açıklayıcı bir üslup kullanılır.
Özet (Çeviri)
This study is an examination and critical edition of Ahmed bin İmâd el- Hanefî's annonation work named Kitâbü'l-Hamdiyye Hâşiye alâ şerhi dîbâceti'l-Misbâh which is commentary written to introduction of Mutarrizî's el-Misbâh fi'n-nahv. Written on the request of the pople of Antep in the hijri IX. Century, this work is about Arabic language grammer. It contains many subjects with examples of the verses from the Quran and hadiths. An argumentative and explanatory style is used in this work written to teach syntax.