Saruhanlı Nurullah Efendi'nin el-Husûnü'l-Hamîdiyye tercümesinin latinizesi ve nübüvvet konularının tahlîli
The latinization of Saruhanlı Nurullah Efendi's translation of al-Husun al-Hamidiyya and the analysis of prophethood subjects
  1. Tez No: 879236
  2. Yazar: ELİFNUR TEZEL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET FATİH SOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Trakya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 233
Özet
Hüseyin el-Cisr'in kaleme aldığı“el-Husûnü'l-Hamîdiyye li-muhâfazati'l-'akâ'idi'l-İslâmiyye”adlı eserin“el-İnâyâtü'r-Rabbâniyye fî tercemeti Kitâbi'l-Husûn li-muhâfazati'l-akâidi'l-İslâmiyye”ismiyle yapılan tercümesinin transkripsiyonunu yaptığımız bu çalışma iki bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında çalışmanın konusu, amacı ve önemi üzerinde durulmuş ve takip edilen metot hakkında bilgi verilmiştir. Nübüvvet meselesinin söz konusu eser merkezinde tahlilini yaptığımız birinci bölümde nebî, resûl, vahiy ve mûcize gibi kavramlardan hareket edilerek nübüvvet meselesinin klasik modern dönemlerdeki konumu tespit edilmeye çalışılmış, kelâm bilginleri ve İslâm filozofları tarafından nasıl anlaşıldığı incelemeye alınmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde“el-Husûnü'l-Hamîdiyye li-muhâfazati'l-'akâ'idi'l-İslâmiyye”isimli kelâm eserinin Osmanlı'nın son döneminde yapılmış olan ilk tercümesi“Savâbü'l-kelâm fî akāidi'l-İslâm”dan sonra yeniden yapılan ikinci tercümesi“el-İnâyâtü'r-Rabbâniyye fî tercemeti Kitâbi'l-Husûn li-muhâfazati'l-akâidi'l-İslâmiyye”nin Osmanlı Türkçesi'nden metne müdahale edilmeksizin aslı korunarak hafif transkripsiyonu yapılmıştır. Bu şekilde ilgili tercüme günümüz okuyucusunun istifadesine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study, which includes the transcription of the translation of Hüseyin el-Cisr's work“al-Husūn al-Hamīdiyya li-muhāfazat al-'aqā'id al-Islāmiyya”titled“al-ʿInāyāt al-Rabbāniyya fī tarjamati Kitāb al-Husūn li-muhāfazzat al-'aq'id al-Islāmiyya,”consists of two sections. In the introduction, the study discusses the subject, purpose, and significance of the work, as well as providing information about the methodology employed. In the first section of our analysis within the framework of the aforementioned work, we delve into the examination of prophethood. Starting from concepts such as prophet, messenger, revelation, and miracles, we attempt to determine the position of prophethood in the classical modern periods. We explore how it has been understood by theologians and Islamic philosophers, aiming to provide insights into this crucial aspect of the subject matter. In the second section of the study, the theological work titled“el-Husûnü'l-Hamîdiyye li-muhâfazati'l-'akā'idi'l-İslâmiyye”underwent its first translation in the late Ottoman period as“Savâbü'l-kelâm fî akāidi'l-İslâm.”Subsequently, a second translation was undertaken, titled“el-İnâyâtü'r-Rabbâniyye fî tercemeti Kitâbi'l-Husûn li-muhâfazati'l-akāidi'l-İslâmiyye,”which preserved the original text without intervention from the Ottoman Turkish language, utilizing a slight transcription. This translation has been presented for the benefit of contemporary readers.