Atatürk'ün Batı Anadolu şehirlerindeki faaliyetleri (1923-1938)
Atatürk's activities in Western Anatolian cities (1923-1938)
- Tez No: 558087
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT BAKAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Cumhuriyet Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Mustafa Kemal Atatürk çok defa Ege bölgesine seyahat etmiştir. Zaferden sonra gerçekleştirdiği ziyaretlerde halkın dertleri ile yakından ilgilenmiştir. 1922-1923 yıllarında yaptığı ziyaretlerde vatandaşların acılarını hissetmiş, şehirlerin halinden üzüntü duymuştur. Birinci bölümde İzmir ziyaretleri anlatılmıştır. İzmir'e olan sevgisi burada yaptığı konuşmalardan anlaşılmaktadır. İzmir halkı da Yunan işgali sırasında yaşadığı acıların ardından kendilerine bağımsızlığı sağlayan Mustafa Kemal Paşa'ya büyük sevgi beslemekteydi. İkinci bölümün ilk kısmında Manisa ziyaretleri anlatılmıştır. Manisa'da gerçekleştirdiği görüşmeler ve yaptığı incelemelerden bahsedilmiştir. İkinci bölümü ikinci kısmında Kütahya ve Dumlupınar ziyaretleri anlatılmıştır. 30 Ağustos zaferinin ikinci yıldönümü olan 30 Ağustos 1924 tarihindeki törenler detaylıca anlatılmıştır. İkinci bölüm Aydın ziyaretleri ile sonlandırılmıştır. Üçüncü bölümde Afyon ve Uşak ziyaretleri esas alınmıştır. Denizli'ye yaptığı iki ziyaret de bu bölümde anlatılmıştır. Mustafa Kemal Atatürk, Denizli'de çok az süreyle kalmış, dolayısıyla ziyaretler kısa anlatılmıştır. Bu ziyaretler hakkında kaynaklardan elde edilen bilgiler tarih yazım metoduna uygun hale getirilerek yazılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mustafa Kemal Atatürk has traveled to the Aegean region many times. During his visit after the victory, he was very interested in the troubles of the people. In the 1922-1923 year, the citizens have felt the pain of his visit, regretted the case of the city. In the first chapter, Izmir visits were explained. His love for İzmir is evident from his speeches. The people of Izmir also had great affection for Mustafa Kemal Pasha, who provided them with independence after the suffering of the Greek occupation. In the first part of the second chapter, Manisa visits are explained. His interviews and investigations were carried out in Manisa. In the second part, the second part of the course is visited by Kütahya and Dumlupınar. The ceremonies on 30 August 1924, which is the second anniversary of the 30 August victory, are explained in detail. The second chapter was ended with Aydin visits. In the third section, visits to Afyon and Uşak are taken as basis. Two visits in Denizli are described in this section. Mustafa Kemal Atatürk's short stay due to the short time could be explained. The information obtained from the sources about these visits has been written in accordance with the method of historiography.