İyon baskılanmış katı faz kullanılarak bazı metallerin zenginleştirme şartlarının belirlenmesi
Determining the preconcentration conditions of some metals by using ion imprinted solid phase
  1. Tez No: 558088
  2. Yazar: ESRA ÖZMEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ORHAN MURAT KALFA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu tez çalışmasında, iyon baskılama metodu ile çok duvarlı karbon nanotüp (ÇDKNT) üzerine kobalt (II) iyonu (Co(II)) baskılanarak yeni bir katı faz sentezlenmiştir. Sentezlenen bu malzeme, ÇDKNT üzerine Co(II) baskılanmış adsorban (Co(II)-FH-BÇDKNT), katı faz özütleme yönteminde katı faz olarak kullanılmıştır. Zenginleştirme işleminden sonra Co(II) iyonları alevli atomik absorpsiyon spektroskopisi (FAAS) ile tayin edilmiştir. Co(II) iyonu için en uygun pH ve geri alma çözeltisi cinsi ve derişimi, çözelti hacmi, akış hızı, seçicilik vb. parametrelerinin geri kazanım verimine etkisi araştırılmıştır. Co(II) iyonları için; pH 6, akış hızı 2 mL/min, çözelti hacmi 250 mL, belirlenen en uygun deney koşulları altında Co(II) için tayin sınırı (LOD) 0,41 μg/L ve zenginleştirme faktörü de 50 olarak bulunmuştur. Geliştirilen yöntemin doğruluğunu kontrol etmek için, belgeli referans madde tayini yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, a new solid phase was synthesized by the ion-imprinting method by imprinting cobalt metals ions (Co (II)) on multi walled carbon nanotube (MWCNT). This synthesized material Co(II) imprinting adsorbent on multi-walled carbon nanotube (Co (II)-Ph-IMWCNT) was used as a solid phase in the solid phase extraction method. After enrichment, Co (II) ions were determinated by FAAS. The most appropriate pH and eluent for Co (II) metal ion type and concentration of eluent, sample volume, flow rate, selectivity etc. were investigated. For Co (II) ions; pH 6, flow rate 2 mL / min, sample volume 250 mL, dedection limit (LOD) for Co (II) under the optimum conditions was 0,41 μg / L and enrichment factor 50. In order to check the accuracy of the developed method, a certified reference material analysis was performed.