Rusya Federasyonu'nun Ukrayna müdahalesinin Avrupa güvenliğine etkileri
The impacts of the russian federation's Ukraine intervention on Europe's security
  1. Tez No: 558147
  2. Yazar: DEVRİM TAŞKIRAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ POYRAZ GÜRSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
2013 yılının sonlarına doğru, Ukrayna eski Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç'in Avrupa Birliği ile Ortaklık Anlaşması'nı imzalamayacağını açıklamasının ardından gösterilerle başlamış, Kırım'ın Rusya Federasyonu tarafından ilhakı ile devam etmiş ve günümüzde hâlâ ülkenin doğusundaki çatışmalarla varlığını sürdüren Ukrayna Krizi, bir iç savaş olmaktan çıkmış ve uluslararası bir boyut kazanmıştır. Rusya Federasyonu'nun müdahale ettiği ve buna karşılık olarak da Batı'nın Rusya Federasyonu'na yönelik yaptırımlar uyguladığı bu süreç, artık Avrupa'nın bir güvenlik sorunu haline gelmiştir. Bu çalışmanın amacı da bu sorunun Avrupa'nın -özellikle de Avrupa Birliği'nin- güvenliğine etkilerinin neler olduğu, aynı zamanda bu sorunun bir iç savaş iken, neden Avrupa açısından bir güvenlik sorunu olarak değerlendirildiği sorularına cevap vermektir. Bu sorulara cevap verilirken izlenecek olan adım ise Rusya'nın müdahalesine neden olan temel etkenleri açıklamaktır. Bu kapsamda ilk olarak Moskova yönetiminin Kriz'e müdahalasinin temel nedenlerinden birisi olan, Rusya Federasyonu'nun Sovyetler Birliği'nin dağılmasından sonra ortaya çıkan tek kutuplu uluslararası sistemi çok kutuplu sisteme dönüştürme ve oluşturulacak olan çok kutuplu sistemde yeniden bir süper güç olma çabaları anlatılacaktır. Daha sonra ise, Rusya'nın Kriz'e müdahalesinin diğer bir sebebi, Batı'nın en önemli kurumları olan AB'nin ve NATO'nun Ukrayna'ya yönelik genişleme sürecinden bahsedilecektir. Son olarak ise bu unsurların sonucu olarak ortaya çıkan Rusya Federasonu'nun Ukrayna müdahalesi ve bu müdahalenin Avrupa'da ortaya çıkardığı güvenlik sorunlarına değinilecektir. Sonuç olarak, Rusya'nın Ukrayna müdahalesi ile birlikte AB içerisinde büyük bir güvenlik endişesinin ortaya çıktığı ve dünyanın en güçlü askeri örgütü olan NATO'nun geleceğinin de tehdit altında olduğu görülecektir.
Özet (Çeviri)
Ukraine Crisis, which started after Ukraine's former President Viktor Yanukovych stated that he will not sign the Association Agreement with the European Union towards the end of 2013, continued with the annexation of Crimea by Russian Federation and still keeps its existence at present with clashes in the eastern part of the country, has ceased to be a civil war and gained an international dimension. This process which Russian Federation intervened and in response the West imposed sanctions, has now become a security problem of Europe. The goal of this study is to answer the questions that what are effects of this issue on Europe's -especially European Union's- security, also why this issue was considered as a security problem from the point of Europe, while it was a civil war. By answering these questions, the step to be followed is to explain the main factors causing Russia's intervention In this context, first of all, it will be explained that Russian Federation's efforts to transform the unipolar international system -which came to existence after the dissolution of the Soviet Union- into multipolar world and its efforts to became a superpower again in the multipolar world. Then, it will be mentioned that another reason for Russia's intervention in the Crisis which the enlargement process of most important instituations of West –EU and NATO- towards Ukraine. And finally, Russian Federation's intervention in Ukraine that emerged as a result of these elements explained above and security problems which were showed up by this intervention in Europe will be addressed. As a result, it will be seen that, with Russia's intervention in Ukraine, a big security concern within the EU has emerged and the future of NATO, which is the most powerful military organization of the world, is under threat.