Televizyon dizi türü olarak absurd komediler ve Leyla ile Mecnun dizisi üzerine içerik analizi
Absurd comedies as television serial and content analysis of Leyla ile Mecnun
  1. Tez No: 558148
  2. Yazar: SARENUR ÖZKAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKSEL AYMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Sahne ve Görüntü Sanatları, Radio and Television, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Radyo Televizyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Absürt komedi mantığı ihlal eden müdahaleleri konu alan bir mizah türüdür. 20. Yüzyılın ikinci yarısında karşılaşılan bu tiyatro akımı zaman içinde kitle iletişim araçlarında da kendini göstermiştir. Popüler kültür ürünü olarak tanımlayabileceğimiz televizyon kitle iletişim araçları arasında en yaygınıdır diyebiliriz. Bu çalışmamızda Türk televizyonlarında 2011-2014 yılları arasında yayınlanan absürt komedi türündeki yapımlardan biri olan“Leyla ile Mecnun”isimli dizide yer alan absürt komedi öğeleri içerik analizi yöntemi ile incelenerek dizinim konusu, türü, diğer türlerden ayırt edici özellikleri, mizah yaparken kültürel kodları yeniden üretip üretmediği, ne tür ve hangi konulara yönelik mizah yapıldığı ile dizinin Türk televizyon ve mizah tarihi açısından hangi konumda yer aldığı sorularına yanıt aranacaktır.
Özet (Çeviri)
mmon sense. In the early half of 20th century theatrical trend affected by surreal humor showed itself in the mass media. We can say television is the most popular part of mass media that can be defined as product of popular culture. In our work while observing the comedy elements of one of the turkish surreal humor tv shows called“Leyla ile Mecnun”that aired from 2011 to 2014 in turkish television with content analysis we seek answers for the show's topic, genre, traits that differs the show from other shows,whether or not the Show recreates cultural codes,what kind and which subjects are used for comedy and the show's importance for Turkish television and history of turkish comedy.