The rising security concerns of the Russian Federation towards the West until its annexation of the Crimea
Kırım'ı ilhakına kadar Rusya Federasyonu'nun Batı'ya yönelik artan güvenlik kaygıları
  1. Tez No: 678654
  2. Yazar: OSMAN TEKİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ RESUL YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler (İngilizce) Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma Rus perspektifini analiz etme kaygısı güderek Soğuk Savaş'ın bitiminden Kırım'ın 2014'te Rusya Federasyonu tarafından ilhakına kadar, Rusya'nın Batı'ya yönelik yükselen güvenlik kaygıları ve ikilemlerini ele almaktadır. Bu çalışma, Rus perspektifinden bakıldığı zaman Rusya'nın Batı'ya yönelik yükselen güvenlik kaygılarında, Batılı güçlerin bu süreçte Rusya'ya karşı takındıkları siyasi tutumun önemli bir payı olduğunu göstermektir. Bu yüzden çalışmanın temel araştırma sorusu, Rusya'nın yükselen güvenlik kaygılarının ve agresif dış politika anlayışının ana sebebinin, Batı'nın Rusya'ya yönelik dikkatsiz ve irrasyonel politikalarının olup olmadığı hususundadır. Metodoloji bakımından, Rusya'nın Batı'ya yönelik uyanan ve yükselen güvenlik kaygılarını analiz edebilmek için ilgili husus ile alakalı literatür taraması yapılmıştır. Güvenlik kavramı ile güvenlik ikilemi teorisinin defansif realizm anlayışı çerçevesinde tanımlanması ve devletlerin güvenlik perspektiflerinin incelenmesi çalışmanın teorik altyapısını oluşturacak unsurlar olarak seçilmiştir. Rusya Federasyonu'nun sahip olduğu anlayış çerçevesinde, Batı'nın Rusya'ya karşı takındıgı dikkatsiz ve irrasyonel politikalarına karşılık Rusya'nın takındığı tutum, birincil ve önemli kaynaklar kullanılarak devletlerin güvenlik algıları çerçevesinde analiz edilmiştir. Rusya'nın Batı'ya yönelik büyüyen güvenlik kaygılarını analiz etmek için, bazı dönüm noktaları ve iki taraf arasındaki bazı kronik problemler, NATO'nun Kosova müdahalesi, NATO'nun genişleme politikası, Ukrayna'nın NATO üyesi olma arzusu vb., araştırma konuları olarak seçilmiştir. Bu çalışmanın sonunda, Rus perspektifinden bakıldığı zaman, Rus dış politikasının agresifleşmesinin ve Rusya'nın Batı'ya yönelik artan güvenlik kaygılarının ve ikilemlerinin, Soğuk Savaş'ın sona ermesinden sonra Batılı güçlerin Rusya'ya yönelik irrasyonel ve dikkatsiz politikalarının bir sonucu olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims to argue the rising Russian security concerns and dilemmas towards the West due to Western powers' political attitudes against the Russian Federation starting from the end of the Cold War and until the annexation of the Crimea by the Russia in 2014, from the Russian perspective. The fundamental research question of this study with analyzing Russian perspective is whether the main reason for rising Russian security concerns and dilemmas towards the West and aggressiveness of foreign policy of Russia has resulted from the careless and irrational policies of the West towards Russia. Therefore, to understand these issues, literature review is used as the main method. Definition of security concept, security dilemma theory within the framework of defensive realism and scrutinizing security perceptions of states are chosen as theoretical background. From the Russian perspective, The Russian Federation attitudes against inconsiderate and unreasonable policies of Western powers' towards her within the framework of security perceptions of states are analyzed, by using primary and prominent resources. Furthermore, turning points and chronic problems, such as Kosovo Intervention of NATO, the enlargement policy of NATO and Ukraine's membership attempts at NATO, between the West and the Russian Federation are chosen to scrutinize the main reasons of growing Russian security concerns towards the West. At the end of this study, it is argued that the aggressiveness of Russian foreign policy and rising Russian security concerns and dilemmas towards the West are a consequence of Western powers' irrational and careless policies towards Russian Federation after the end of the Cold War.