Gelişmekte olan ülkelerde ekonomik özgürlüğün yoksulluk üzerine etkisi
Impact of economic freedom on poverty in developing countries
- Tez No: 558152
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TANER GÜNEY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yoksulluk, iktisat biliminde sıkça tartışılan ve çözüm bekleyen sorunlar arasında yer almaktadır. Bu çalışmanın amacı gelişmekte olan 123 ülkede ekonomik özgürlüklerin yoksulluk düzeyinin azaltılmasında nasıl bir etkiye sahip olduğunu araştırmaktır. Bu sebeple çalışmada bağımsız değişken olarak iki farklı ekonomik özgürlük endeksi kullanılırken, yoksulluk göstergesi olarak İnsani Gelişmişlik Endeksi, bebek ölüm oranları ve 1 dolar altında gelir elde edenlerin toplam nüfusa oranı kullanılmıştır. 1995 2015 yılları arasındaki döneme ait veriler, panel veri yöntemiyle analiz edilmiştir. Analiz sonuçlarına göre, söz konusu ülkelerin ekonomik özgürlük seviyelerinin yükselmesi, yoksulluk göstergesi olan değişkenlerden bebek ölüm oranları ve 1 dolar altında gelir elde edenlerin toplam nüfusa oranını, negatif yönlü ve istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde etkilemektedir. Ekonomik özgürlüklerin İnsani Gelişmişlik Endeksi üzerindeki etkisi ise pozitif yönlü olup yine istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Dolayısıyla, ekonomik özgürlük düzeyi yükseldikçe, gelişmekte olan ülkelerde yoksulluk düzeyi azalmaktadır. Diğer bir deyişle, ekonomik özgürlük gelişmekte olan ülkelerde yoksulluğu azalmaktadır. Diğer yandan, ekonomik özgürlüğün alt dallarından olan uluslararası ticaret özgürlüğü ve iş özgürlüğü, yoksulluk göstergesi olarak kullanılan değişkenler üzerinde, en yüksek etkiye sahip alt göstergelerdir.
Özet (Çeviri)
Poverty is one of the most frequently discussed problems in economic science. The aim of this study is to investigate the impact of economic freedoms on poverty reduction in 123 developing countries. For this reason, while two different economic freedom indexes were used as independent variables, the Human Development Index, infant mortality rates and ratio of the population that earns less than one dollar to the total population were used as indicators of poverty. The data of the period between 1995 and 2015 were analyzed by panel data method. According to the results of the analysis, increase of the level of economic freedom in developing countries affects the infant mortality rates and ratio of the population that earns less than one dollar to the total population, which are indicators of poverty, in a negative and statistically significant way. The effect of economic freedom on Human Development Index was found to be positive and statistically significant. Thus, as the level of economic freedom increases, poverty in developing countries is decreasing. In other words, economic freedom is decreasing poverty in developing countries. On the other hand, the freedom of international trade and freedom of business, which are sub-branches of economic freedom, are the sub-indicators with the highest impact on the variables used as indicators of poverty.