Gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerde yolsuzluk ve ekonomik büyüme
Corruption and economic growth for developing and underdeveloped countries
- Tez No: 428166
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAYATİ AKSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmanın amacı, gelişmekte olan ve gelişmemiş ülkeler için yolsuzluk ile ekonomik büyüme arasındaki ilişkilerin araştırılmasıdır. Bunun için dengeli panel yöntem yararlanılmıştır. İki kişilik oyun teorisi, yolsuzluğun olduğu ve olmadığı durumda en uygun Nash dengesini yani Pareto Optimalini sağladığını ortaya koyar. Çalışmada 1995-2014 dönemini kapsayan, Doğrudan Yabancı Yatırımlar, Yolsuzluk Algılama Endeksi, GSYİH, ticaret özgürlüğü, Hükümet performansı, yolsuzluk serbestliği, parasal özgürlük ve mali serbestlik değişkenleri kullanılmıştır. Öncelikle,kesit bağımlılığı test yöntemi ile verilerdeki kesit bağımlılığı olduğu gösterilmiştir. Hausman testi sabit etki modelinin rassal etki modelinden daha iyi olduğunu gösterir. Değişen varyans ve otokorelasyon kontrol ediltikten sonra, Driscoll Kraay sabit etki modeli son haliyle kabul edilmiştir. Bağimli değişken olarak Yolsuzluk Algılama Endeksinin alındığı panel tahmin sonucunda, ekonomik büyüme ve yolsuzluk arasında negatif ve anlamsız, nüfus oranı, doğrudan yabancı yatırımlar, mali özgürlük ve ticaret özgürlüğü ile yolsuzluk arasında pozitif ve anlamsız ilişki bulunmuştur. Buna karşılık hükümet performansı, parasal özgürlük ve yolsuzluk özgürlüğü ile yolsuzluk arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki bulunmuştur. Yolsuzluğun ekonomik Büyüme üzerine etkisinin araştırıldığı Genelleştirilmiş Moment Yöntemi tahmin sonuçlarında ise Yolsuzluk Algılama Endeksi, Hükümet Performansının ve Doğrudan Yabancı Yatırımların ekonomik büyümeyi pozitif ve anlamlı olarak, Ticari Özgürlük ve Yolsuzluk Algılama Endeksi karesinin ise negatif ve anlamlı etkilediği sonuçları elde edilmiştir. Literatürde, yargı kararları ve yasaların sert uygulamaları, yolsuzluk karşıtı kanunlar, ve en önemlisi hükümetin yolsuzlukla mücadele konusundaki performası ülkelerin yolsuzluk seviyelerini düşüreceğini ve ekonomik büyümeyi artıracağı konusunda deliller sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to demonstrate the impact of Corruption perception index (CPI) on GDP growth rate for developing and underdeveloped countries. A Balanced panel methodology is used. Two players game theory is used and point out whether equilbrium is achieved or not in Nash Equilbrium under pareto optimality rule. Foreign direct investment, square term of CPI, GDP growth rate, trade freedom, government performance, freedom in corruption, monetary freedom and fiscal freedom variables are used for the analysis. First of all, cross sectional dependence test is performed in methodology. Pesaran test provides an evidence that there is cross sectional dependence in data. Hausman test indicates that fixed effect model is better than random effect model. After controlling heteroskedasticity, and autocorrelation, Driscoll Kraay fixed effect model is used for the final analysis. CPI as a dependent variable explains that corruption and economic growth has insignificant negative relationship while, population growth, foreign direct investment, trade freedom and fiscal freedom has positive insignificant relationship with CPI. In contrast, the relationship among government performance, monetary freedom, and freedom in corruption has been found positive and significant with CPI. Generalized Methods of Moments results explain that government performance, foreign direct investment, and corruption perception index has positive significant relationship with GDP growth rate, however, the relationship among square term of corruption perception index and trade freedom has been found negative and significant with GDP growth rate. Literature explains that in order to boost economic growth and to reduce the level of corruption, it is necessary to establish, anti-corruption law through legislation and judicial decision.