Non-iskemik kardiyomiyopatili hastalarda ICD şoklarını öngördürmede selvester skorunun önemi
The importance of selvester score for prediction of ICD shock in Non-ischemic cardiomyopathy patients
- Tez No: 558166
- Danışmanlar: PROF. DR. OMAÇ TÜFEKÇİOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Türkiye Yüksek İhtisas Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Ani kardiyak ölüm genel popülasyonda mortalitenin önemli bir nedenidir, aynı zamanda non-iskemik kardiyomiyopati hastalarında mortalitenin yaklaşık %30'undan sorumludur. Non-iskemik kardiyomiyopati hastalarında İmplante edilebilir kardiyoverter defibrilatörlerin (ICD) ani kardiyak ölümün primer önlenmesindeki etkinliğine dair kanıtlar iskemik kardiyomiyopati hastalarında olduğu gibi yaygın değildir. Bununla birlikte hayat kurtaran bu pahalı tedaviden hangi hastaların fayda göreceği, hangi hastaların zarar göreceği araştırılmaya devam etmektedir. ICD implantasyonunun ejeksiyon fraksiyonuna göre yapılması yaygın kabul görmüştür. İskemik kardiyomiyopatide daha önce sıkça incelenen Selvester skoru non-iskemik kardiyomiyopati hastalarında bu amaç için daha önce incelenmemiştir. Kalp yetmezliği hastalarında daha önce Selvester skorunun uygun ICD şoklarında belirleyici olduğu bildirilmiştir. Bu çalışmada non-iskemik kardiyomiyopati hastalarında Selvester skorunun uygun ICD şoklarındaki belirleyiciliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Sudden cardiac death is one of the most common causes of death in general population and accounts for approximately 30% of mortality in patients with non-ischemic cardiomyopathy. The evidence to support implantable cardioverter defibrillator (ICD) in subjects with non-ischemic cardiomyopathy for primary prevention of sudden cardiac death is not robust unlike in patients with ischemic cardiomyopathy. The medical community continue to engage in efforts to delineate which of the non-ischemic cardiomyopathy patients will benefit the most and harmed minimally by this costly life‐saving therapy. It is widely accepted that ICD implantation is performed according to LVEF. The Selvester score, which is frequently investigated in ischemic cardiomyopathy, has not been investigated in the field of non-ischemic cardiomyopathy. In patients with heart failure, it has previously been suggested that Selvester score is a determinant of appropriate ICD shocks. The aim of this study was to evaluate the Selvester score for determining appropriate ICD shocks in non-ischemic cardiomyopathy patients.