İskemik veya non-iskemik dilate kardiyomiyopatili ve ICD'si olan hastalarda emw süresi ile aritmi sıklığı ve ICD terapileri arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examination of the relationships between arrhythmia frequency, ICD therapies and emw duration in patients with ischemic or non-ischemic dilated cardiomyopathy and ICD
- Tez No: 870198
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ ÖNCÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Amaç: Düşük ejeksiyon fraksiyonlu kalp yetersizliği (DEFKY) hastalarında ani kardiyak ölümün önlenmesinde implante edilebilir kardiyoverter defibrilatör (ICD) implantasyonun yeri önemlidir. Ancak ICD implantasyonu yapılan hastaların bir bölümü hayatları boyunca ventriküler aritmi ve ani kardiyak ölüm yaşamazken diğer bir bölümü ise sık ICD şokları nedeniyle hastane yatışı ve ileri anti-aritmik tedavilere ihtiyaç duymaktadırlar. Hangi hastaların ventriküler aritmi yaşayacağını önceden saptamak mümkün olursa pahalı ve invaziv bir yöntem olan ICD implantasyonunu daha küçük bir hasta grubunda gerçekleştirmek ve bunun yanı sıra aritmi fırtınası yaşama ihtimali olan hastaların tespit edilmesi ile bu hastalara ablasyon gibi ileri tedavi seçenekleri sunmak mümkün olacaktır. Bu amaçla çalışmamızda elektromekanik pencere (EMW) değerinin DEFKY tanılı hastalarda ventriküler aritmi öngördürücülüğü incelenmiştir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya İstanbul Tıp Fakültesi Kardiyoloji Anabilim Dalına 01.03.2022 - 31.08.2023 tarihleri arasında başvuran, DEFKY tanısı ile ICD implante edilmiş, kardiyoloji poliklinik takibinde olan ve poliklinik kontrollerinde elektrokardiyografi (EKG) ve ekokardiyografi (EKO) tetkikleri yapılmış 52 hasta ve kontrol grubu olarak da kronik kalp yetersizliği (KKY) tanısı olmayan 24 hasta alınmıştır. EKG ve EKO sonuçları laboratuvar kayıtlarından temin edilmiştir. Hastaların tıbbi özgeçmişlerine, kronik hastalıklarına ve kullandıkları ilaçlara ait bilgiler poliklinik notlarından dosya taraması ile temin edilmiştir. EMW ölçümü için apikal beş boşluk penceresinde aort kapak üzerine CW Doppler konulmuşken eş zamanlı kayıt edilmiş olan EKG trasesine bakılmıştır. QRS başlangıcından aort kapağın kapanma zamanına kadar olan süre (QAoC)'den aynı kalp vurusunun QT aralığı çıkarılarak (QAoC-QT) EMW zamanı milisaniye cinsinden ölçülmüştür. Bulgular: Çalışmaya dâhil edilen 76 kişinin 28'i DEFKY tanılı olup ATP veya şok tedavisini gerektiren herhangi bir aritmi atağı yaşamamış hastalar, 24'ü DEFKY tanılı olup ICD'leri tarafından ATP veya şok ile tedavi edilmiş hastalar ve 24 adet kalp yetmezliği tanısı olmayan hastadan oluşmaktadır. Yaş ve cinsiyet açısından gruplar arasında anlamlı fark saptanmamıştır. Her iki DEFKY tanılı hasta grubunda da EF açısından fark saptanmamıştır. EF'si düşük hasta grupları arasında farklı olan tek ekokardiyografik parametre sol atriyum çapıdır, ATP ve/veya şok tedavisi alan grupta anlamlı olarak geniş çıkmıştır. EKG-QTc değerinde üç grup arasında da fark yoktur (p=0,053). EMW değeri ATP ve/veya şok tedavisi alan grupta en düşük olup -25,17±31,5, ATP ve/veya şok tedavisi almayan grupta 0,61±25,1, kontrol grubunda da 9,21±21,1 olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: Implantable cardioverter-defibrillators (ICDs) is crucial in preventing sudden cardiac death in patients with heart failure and reduced ejection fraction (HFrEF). However, while some patients who undergo ICD implantation do not experience ventricular arrhythmias or sudden cardiac death throughout their lives, others require hospitalization and advanced anti-arrhythmic treatments due to frequent ICD shocks. If it is possible to predict which patients will experience ventricular arrhythmias in advance, it may be feasible to perform ICD implantation in a smaller group of patients and offer advanced treatment options, such as ablation, to those at risk of arrhythmia storms. In this study, we investigated the predictive value of electromechanical window (EMW) for ventricular arrhythmias in patients diagnosed with HFrEF. Materials and Methods: The study included 52 patients who applied to the Istanbul Faculty of Medicine, Department of Cardiology, between 01.03.2022 and 31.08.2023, diagnosed with HFrEF and implanted with ICD, under cardiology outpatient follow-up, and 24 control patients without a diagnosis of heart failure. EKG and echocardiography (ECHO) results were obtained from laboratory records. Information about patients' medical history, chronic diseases, and medications used was collected through file scanning of outpatient notes. For EMW measurement, CW Doppler was placed on the aortic valve in the apical five-chamber window while simultaneously recording the EKG trace. The time from the beginning of the QRS to the closing time of the aortic valve (QAoC) was measured in milliseconds by subtracting the QT interval of the same cardiac cycle (QAoC-QT). Results: The study included 76 individuals, with 28 diagnosed with HFrEF who did not experience any arrhythmia attacks requiring ATP or shock therapy, 24 diagnosed with HFrEF treated with ATP or shock by their ICDs, and 24 individuals without a diagnosis of heart failure. There were no significant differences between the groups in terms of age and gender. No difference in ejection fraction (EF) was found between the two HFrEF patient groups. The only echocardiographic parameter that differed among the HFrEF patient groups was the left atrium diameter, which was significantly larger in the group receiving ATP and/or shock therapy. There was no difference in EKG-QTc values among the three groups (p=0.053). The EMW value was the lowest in the group receiving ATP and/or shock therapy, measuring -25.17±31.5, 0.61±25.1 in the group without ATP and/or shock therapy, and 9.21±21.1 in the control group.