Non iskemik kalp yetersizliği hastalarında ventriküler repolarizasyon parametrelerinin ventriküler aritmi gelişimini öngörebilirliği
Predictive value of ventricular repolarization parameters for ventricular arrhythmia development in patients with non-ischemic heart failure
  1. Tez No: 951250
  2. Yazar: YAHYA DAĞCAN BIÇAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET RAŞİT SAYIN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Trabzon Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Kalp yetersizliği seyri sırasında malign ventriküler aritmiler sonucu ani kardiyak ölüm gelişebilmektedir. İskemik kalp yetersizliği olan hastalarda implante edilebilir kardiyoverter defibrilatör (ICD) kullanımına yönelik öneriler ve çalışmalar daha net olmakla birlikte, non-iskemik kardiyomiyopati (NİKM) hastalarında ICD'nin etkinliği hakkındaki literatür çelişkilidir. Bu çalışmada, NİKM tanılı hastalarda elektrokardiyografik repolarizasyon parametreleri ile malign ventriküler aritmi gelişimi arasındaki ilişkiyi değerlendirmeyi amaçladık. Bu çalışma, retrospektif ve kesitsel bir tasarıma sahiptir. 2016–2022 yılları arasında SBÜ Trabzon Tıp Fakültesi Ahi Evren GKDC Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi Kardiyoloji Kliniği'nde NİKM tanısı ile ICD implante edilen ve düzenli takip edilen hastalar çalışmaya dahil edilmiştir. Bu tarihler arasında NİKM tanısı ile ICD implante edilen 110 hastadan dışlama kriterlerinin uygulanmasının ardından 66'sı erkek 19'u kadın olmak üzere toplam 85 hasta analize alınmıştır. Cihaz kontrollerinde ventriküler aritmi ve malign aritmi gelişimi kayıt altına alınmış ve hastalar malign aritmi gelişenler ve gelişmeyenler olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Tüm hastaların işlem öncesi elektrokardiyografi (EKG), ekokardiyografi, hemogram ve biyokimya parametreleri ile etyolojik verileri, komorbiditeleri ve kullanılan antiaritmik ilaçlara ilişkin bilgiler hasta arşivlerinden elde edilerek gruplar arasında karşılaştırılmıştır. Toplam 85 hastada 26 erkek 5 kadın olmak üzere toplam 31'inde (%36) malign ventriküler aritmi geliştiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Sudden cardiac death may occur during the course of heart failure as a consequence of malignant ventricular arrhythmias. While the recommendations and supporting evidence for implantable cardioverter-defibrillator (ICD) use in ischemic cardiomyopathy are well established, findings regarding its efficacy in non-ischemic cardiomyopathy (NICM) remain conflicting. In this study, we aimed to evaluate the relationship between electrocardiographic repolarization parameters and the development of malignant ventricular arrhythmias in patients with NICM. Methods: This was a retrospective, cross-sectional study. Patients diagnosed with NICM who underwent ICD implantation and were under regular follow-up at the Department of Cardiology, Ahi Evren Thoracic and Cardiovascular Surgery Training and Research Hospital, Faculty of Medicine, University of Health Sciences Trabzon, between 2016 and 2022, were included. After applying exclusion criteria, a total of 85 patients were analyzed. During routine device interrogations, the development of ventricular arrhythmias and malignant arrhythmias was recorded. Patients were then stratified into two groups based on the occurrence of malignant arrhythmias. Pre- implantation data, including electrocardiographic (ECG), echocardiographic, hematological, biochemical, etiological, and comorbidity-related parameters, along with information on antiarrhythmic drug use, were retrieved from medical records. Results: Malignant ventricular arrhythmias were observed in 31 of the 85 patients (36%) during follow-up. Compared to those without arrhythmias, the group with malignant arrhythmias had significantly prolonged QT (p < 0.001), QTc (p < 0.001), Tpe (p = 0.003), and QRS durations (p = 0.013).Multivariate regression analysis comparing QTc, Tpe, and QRS durations revealed QTc as the most significant predictor (p = 0.017).Receiver operating characteristic (ROC) curve analysis identified a QTc cut-off value of 428.5 ms, with 74.2% sensitivity and 74.1% specificity (AUC: 0.775; 95% CI: 0.675–0.876; p < 0.001; Figure 7).For Tpe, a cut-off value of 81.5 ms showed 54.8% sensitivity and 74.1% specificity (AUC: 0.692; 95% CI: 0.580–0.803; p = 0.003; Figure 8). There was a significant positive correlation between QTc and malignant arrhythmia (r = 0.460, p < 0.001), as well as between Tpe and malignant arrhythmia (r = 0.360, p = 0.003). Conclusion: QTc and Tpe intervals were found to be significant predictors of malignant ventricular arrhythmia in patients with NICM. QTc demonstrated 74.2% sensitivity and 74.1% specificity, while Tpe showed 54.8% sensitivity and 74.1% specificity. These electrocardiographic parameters may serve as valuable adjuncts to current guideline-based risk assessment prior to ICD implantation. Nonetheless, limitations such as the single-center design, limited sample size, and variability in follow-up durations highlight the need for larger, prospective, multicenter studies.