Klinik escherichia coli izolatlarında yüksek riskli st131 klonunun araştırılması
Investigation of high-risk st131 clone in clinical escherichia coli isolates
- Tez No: 558184
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AKTAŞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Amaç: Escherichia coli ST131, CTX-M beta-laktamaz üretimi ve florokinolon direnci ile ilişkili yüksek riskli bir klondur. Türkiye'de E. coli izolatlarında genişlemiş spektrumlu beta-laktamaz (GSBL) üretimi ve siprofloksasin direnci oldukça yüksek olup ST131 klonuyla ilgili sınırlı sayıda çalışma mevcuttur. Çalışmamızda, klinik E. coli izolatlarında yüksek riskli ST131 klonunun oranını belirlemeyi, ST131 klonuna ait olan ve olmayan izolatlarda antibakteriyel direnç oranlarını karşılaştırmayı ve bu klonun toplum kaynaklı ve sağlık bakımıyla ilişkili enfeksiyonlardaki oranlarını belirlemeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Haziran-Eylül tarihleri 2018 arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Şişli Hamidiye Etfal Eğitim Araştırma Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarına gönderilen klinik örneklerden elde edilen toplam 700 E. coli izolatı dahil edildi. Bakteri tanımlaması ve ST131 klonunun tespiti MALDI-TOF MS (Bruker, Daltonics, Almanya) ile yapıldı. Duyarlılık testleri Phoenix otomatize sistemiyle (Becton Dickinson, ABD) EUCAST kriterlerine göre gerçekleştirildi. Toplum kaynaklı ve sağlık bakımıyla ilişkili enfeksiyonlar Friedman kriterlerine göre tanımlandı. Bulgular: 700 E. coli izolatının 240'ı (%34.3) ST131 klonu olarak tanımlandı. İzolatların 224'ünün (%32) GSBL ürettiği belirlendi.
Özet (Çeviri)
Aim: Escherichia coli ST131 is a high-risk clone associated with CTX-M beta-lactamase production and resistance to fluoroquinolones. Extended spectrum beta-lactamase (ESBL) production and resistance to ciprofloxacin is high among E. coli isolates in Turkey, however, there are limited number of studies about ST131 clone. In this study, we aimed to determine the rates of high risk E. coli ST131 clone in clinical E. coli isolates, to compare the antibacterial resistance rates between ST131 and non-ST131 isolates and to determine the rates of this clone in community-acquired and healthcare-associated infections. Materials and Methods: A total of 700 E.coli isolates obtained from clinical specimens sent to the Clinical Microbiology Laboratory of Sağlık Bilimleri University Şişli Hamidiye Etfal Training and Research Hospital between June-September 2018 were included in the study. Bacterial identification and detection of E. coli ST131 clone was done by MALDI-TOF MS (Bruker, Daltonics, Germany). Susceptibility tests were done using BD-Phoenix automated system (Becton Dickinson, ABD) following EUCAST guidelines. Community and healthcare-associated infections were defined by Friedman criteria. Results: Of the 700 isolates, 240 (34.3%) isolates were identified as ST131 clone. ESBL production was defined in 224 isolates (32%).