Sağlıklı çocuklarda yüksek riskli escherichia coli SE131 klonu taşıyıcılığının araştırılması
Investigation of high-risk escherichia coli ST131 clone carriage in healthy children
- Tez No: 710516
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AKTAŞ SEPETÇİ, UZMAN SÜLEYMAN PELİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Amaç: Escherichia coli sekans tip 131 (ST131), CTX-M beta-laktamaz üretimi ve florokinolon direnci ile ilişkili bir pandemik klondur. ST131'in bağırsak kolonizasyonu, önemli sistemik enfeksiyonlara yol açabilir. Ülkemizde antimikrobiyal direnç kritik derecede yüksektir. Türkiye'de sağlıklı çocuklarda E.coli ST131 klonunun intestinal kolonizasyonu ile ilgili bir çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı, E.coli ST131'in intestinal kolonizasyon prevalansını belirlemek, bu klonun dışkı ve klinik örnekler arasındaki oranlarını karşılaştırmak ve ST131 taşıyıcılığı için risk faktörlerini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif çalışmada, sağlıklı çocuklardan dışkı örnekleri ve pediatri bölümlerinden gönderilen çeşitli klinik örnekler Nisan-Kasım 2021 tarihleri arasında toplanmıştır. Bakteriyel tanımlama Matriks Aracılı Lazer Desorpsiyon-İyonizasyon Uçuş Zamanı Kütle Spektrometresi (MALDI-TOF MS) (bioMerieux, Marcy l'Etoile, Fransa) tarafından yapılmıştır. Duyarlılık testleri disk difüzyon yöntemi ve Vitek ® 2 otomatik sistem (bioMerieux, Marcy l'Etoile, Fransa) kullanılarak EUCAST yönergeleri izlenerek yapılmıştır. E.coli ST131'in MALDITOF MS tarafından tespiti, Lafolie tarafından tarif edildiği gibi yapılmıştır. Yaş, cinsiyet, doğum şekli, son üç ayda antibiyotik kullanımı, son altı ayda enfeksiyon geçirme öyküsü, hastaneye yatış öyküsü, kardeş sayısı, evde hayvan besleme durumunu içeren bilgiler, sağlıklı çocuklardan ST131 fekal taşıyıcılığı risk faktörlerini belirlemek üzere toplanmıştır. Bulgular: Toplam 340 dışkı izolatı ve 200 klinik izolat analiz edilmiştir. Dışkı örnekleri toplanan sağlıklı çocuk popülasyonunda kız ve erkek cinsiyet dağılımı %49,7 ve %50,3 ve yaş ortalaması 6.9±5.3 (0-17) iken, klinik izolatlar için sırasıyla %81,5, %18.5 ve 7.5±5.0 (0-17) olarak belirlenmiştir. Dışkı ve klinik izolatlar arasında cinsiyete ve yaşa göre ST131 pozitifliği açısından anlamlı fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Aim: The Escherichia coli sequence type 131 (ST131) is a pandemic clonal group associated with both CTX-M beta-lactamase production and fluoroquinolone resistance. Intestinal colonisation of ST131 may lead to significant systemic infections. In Turkey antimicrobial resistance is critically high. There is no study on faecal carriage of E. coli ST131 clone in healthy children in Turkey. The aim of this study is determining the prevalence of faecal carriage of E. coli ST131, comparing the rates of this clone between faecal and clinical samples, investigating the antimicrobial resistance in ST131 isolates and determining the risk factors for ST131 faecal carriage. Materials and Methods: Stool specimens from healthy children and various clinical specimens from pediatric departments were collected between April- November 2021 in this prospective study. Bacterial identification was done by MALDI-TOF MS (bioMerieux, Marcy l'Etoile, France). Susceptibility tests were done using disk diffusion method and Vitek ® 2 automated system (bioMerieux, Marcy l'Etoile, France) following EUCAST guidelines. Detection of E. coli ST131 by MALDI-TOF MS was done as described by Lafolie. Age, gender, history of preterm birth, history of being born by cesarian section, receipt of antimicrobial therapy during previous three months, history of infection in recent six months, history of hospitalization, having siblings, having a pet in the house were questioned by the survey to determine risk factors for ST131 faecal carriage. Results: A total of 340 faecal isolates and 200 clinical isolates were analyzed. While the distribution of female and male sexes was 49.7% and 50.3%, and the mean age was 6.9±5.3 (0-17) in the healthy child population, the same characteristics were determined as 81.5%, 18.5% and 7.5±5.0 (0-17) in the clinical population, respectively. No significant difference was found in terms of ST131 positivity depending on the sex and age, among faecal and clinical isolates.