Yaşlanmaya bağlı paraoksonaz enzim aktivitesindeki değişimler
Age related paraoxonase activity changes in Turkish population
  1. Tez No: 558201
  2. Yazar: ERCAN SARUHAN
  3. Danışmanlar: PROF. ŞERİF AKMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya ve Klinik Biyokimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Yaşlanma ile kardiyovasküler hastalıkların görülme insidansı artmaktadır. Kardiyovasküler hastalıkların altında yatan en önemli patoloji ateroskleroz gelişimidir. Kardiyovasküler hastalıkların en önemli risk faktörlerinden biri hiperkolesterolemi ve buna bağlı görülen düşük dansiteli lipopoteinlerin (LDL) oksidasyonudur. Okside LDL inflamatuar bir süreci başlatarak aterosklerotik plakların oluşmasına neden olur. HDL aterosklerozun başlangıç ve gelişiminden sorumlu tutulan LDL'deki oksidatif değişimleri önler. HDL'nin antioksidan etkisinin kısmen HDL ile ilişkili enzimlere bağlı olabileceği düşünülmekte, özellikle paraoksonaz (PON) enzimi üzerinde durulmaktadır. İnsan serum PON enzimi 43 kDa ağırlığında bir glikoproteindir ve insan serumunda HDL ile birlikte taşınır. PON1 bakır ve diğer serbest radikal üreticilerinin oluşturduğu oksidatif hasara karşı LDL ve HDL kolesterolü koruyarak aterosklerotik süreci engellemektedir. Bu koruma PON1'in bazı aktif fosfolipidleri ve lipid peroksit ürünlerini hidrolize etmesi ile gerçekleşir. PON1 aktivitesi hiperkolesterolemi, diabetes mellitus, kronik böbrek yetmezliği ve kardiyak hastalıklarda azaldığı yapılan çeşitli çalışmalarda gösterilmiştir. Normal HDL seviyelerine rağmen düşük PON1 serum aktivitesinin, HDL'nin LDL'yi oksidasyondan koruyucu etkisinin azalmasına, böylece koroner ateroskleroz insidansının artmasına yol açmaktadır. PON1 aktivitesinin lipid peroksidasyonundan koruyucu rolü nedeniyle biz de PON1 aktivitesinin yaşlanmaya bağlı olarak azalacağı hipoteziyle farklı yaş gruplarında PON1 aktivitesini inceledik. Ayrıca yaşlanma ile birlikte PON1 fenotip insidansını ve diğer biyokimyasal değişimleri araştırdık. Sonuç olarak HDL oksidasyonunun PON1 ve arilesteraz aktivitesi üzerine etkisini araştırmayı amaçladık.
Özet (Çeviri)
There is a dramatic increase of cardiovascular diseases with aging and it could be due to the development of atherosclerosis and increased susceptibility of LDL and HDL to oxidation. Atherosclerosis and related diseases, stroke and CVD, constitute an important cause of mortality and morbidity in industrialized countries. Oxidized LDL initiate an inflammatory process, which ultimately leads to the formation of atherosclerotic plaques. PON1 is a Ca dependent 43 kDa glycoprotein that is associated with HDL in human serum. PON1 has been demonstrated to be implicated in the protection of LDL and HDL from oxidation induced by copper ions as well as by other free radical generators. This protection is most probably related to the PON1 hydrolyzing activity of some activated phospholipids and lipid peroxide products. PON1 activity has been demonstrated to be reduced in pathologies associated with atherosclerosis, e.g. CVD, diabetes and chronic renal faiIure. A reduction in the antioxidant potential of PON1 might also influence the susceptibility of lipoproteins to oxidation and may affect the antioxidant properties of HDL. Therefore the risk of coronary atherosclerosis development increases. The aim of this study was to investigate, with aging, the activity of paraoxonase (PON1) associated to HDL and responsible for its anti-atherogenic activity. We also investigated the incidence of PON1 phenotype and other biochemical parameters. Finally, we aimed to investigate the effect of HDL oxidation on PON1 and arylesterase activity.