Sürdürülebilir rekabet avantajı ve stratejik yetenek yönetiminin ilişkisinde örgütsel bağlılığın aracılık rolü
The mediating role of organizational commitment on the relationship between sustainable competitive advantage and strategic talent management
- Tez No: 558200
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ATAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 306
Özet
Yoğun rekabetin yaşandığı günümüz dünyasında işletmeler, varlıklarını koruyabilmek ve temel amaçlarını gerçekleştirebilmek için sürdürülebilir rekabet avantajını elde etmek zorundadırlar. Sürdürülebilir rekabet avantajı sağlamada stratejik yetenek yönetiminin önemli bir rolü bulunmaktadır. Stratejik yetenek yönetimi, stratejik pozisyonların sistematik olarak belirlendiği; bu pozisyonlara uygun yetenek havuzlarının oluşturulduğu; yetenekli çalışanlara yönelik eğitim-geliştirme, kariyer geliştirme ile ücret ve yan haklara ilişkin faaliyetlerin yürütüldüğü kapsamlı ve bütünleşik bir sistemdir. Stratejik yetenek yönetimi aynı zamanda örgütsel bağlılıkla da ilişkili bir olgudur. Bu araştırmada kaynak temelli yaklaşım perspektifiyle, stratejik yetenek yönetiminin sürdürülebilir rekabet avantajı sağlamadaki rolü ve örgütsel bağlılığın bu roldeki aracılık etkisi incelenmiştir. Bu araştırma sonucunda stratejik yetenek yönetimi, örgütsel bağlılık ve sürdürülebilir rekabet avantajı arasında istatistiksel olarak anlamlı ve olumlu ilişkiler bulunmuştur. Yapılan analizler sonucunda, stratejik yetenek yönetiminin sürdürülebilir rekabet avantajını ve örgütsel bağlılığı olumlu olarak etkilediği bulgusu elde edilmiştir. Araştırmada ayrıca sürdürülebilir rekabet avantajı ile stratejik yetenek yönetimi arasındaki ilişkide, örgütsel bağlılığın kısmî aracılık etkisi tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world where there is intense competition, businesses have to achieve sustainable competitive advantage in order to protect their presences and realize their basic goals. Strategic talent management plays an important role in ensuring a sustainable competitive advantage. Strategic talent management is determined systematically by strategic positions; where talent pools suitable for these positions are created; It is a comprehensive and integrated system of training and development for talented employees, career development, pay and benefits. Strategic talent management is also associated with organizational commitment. In this research, from a resource based view perspective, the role of strategic talent management in providing a sustainable competitive advantage and the mediating effect of organizational commitment in this role are examined. As a result of this research, statistically significant and positive relationships were found to be present between strategic talent management, organizational commitment and sustainable competitive advantage. As a result of the analyzes, it was found that strategic talent management positively affected the sustainable competitive advantage and organizational commitment. Furthermore, in the research, the partial mediating effect of organizational commitment was determined in the relationship between sustainable competitive advantage and strategic talent management.