D-galaktoz ile indüklenmiş yaşlanma modelinde gelişen karaciğer fibrozisinde SIRT2 inhibisyonunun etkisi
Effect of SIRT2 inhibition on hepatic fibrosis that develops in the d-galactose-induced aging model
- Tez No: 934216
- Danışmanlar: PROF. DR. KAZİME GONCA AKBULUT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Çalışmamızda, D-galaktozun neden olduğu yaşlanma modelinde, AGK-2 ile yapılan SIRT2 inhibisyonunun karaciğer fonksiyonlarına etkisi, fibrozis ve inlamasyon gibi patolojik süreçlerdeki rolünün belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada toplam 32 adet 3 aylık sprague dawley sıçan kullanıldı. Sıçanlar; kontrol, %4DMSO+PBS+D-GAL, D-GAL, D-GAL+AGK2 şeklinde 4 gruba ayrıldı. Deney ve kontrol gruplarına 10 hafta D-galaktoz (150 mg / kg / gün), spesifik SIRT2 inhibitörü olarak AGK-2 (10µM/bw), %4DMSO+PBS ve serum fizyolojik uygulaması yapıldı. Alınan karaciğer dokularında; biyokimyasal parametreler (ALT, AST, trombosit miktarı, LDH, HDL, VLDL, total kolestrol, trigliserit) çalışıldı. AST-ALT Oranı, AST-Trombosit Oranı İndeksi (APRI), karaciğer indeksi (karaciğer ağırlığı/vücut ağırlığı) hesaplandı. Yaşlanma modelinde karaciğer SIRT2 düzeyleri western blot ve immünohistokimyasal analiz ile belirlendi. Paraoksonaz plazma ve doku düzeyleri, NFĸB, IL 1β ve IL 6 düzeyi ELISA ile çalışıldı. TGF β, β katenin, PDGFBB genlerinin ifade düzeyi gerçek zamanlı-polimeraz zincir reaksiyonu ile belirlendi. Histolojik fibrotik değişiklikler (Kolajen 1,3 ve α-SMA, Fibronektin, β katenin) immünohistokimyasal analiz ile belirlendi. Kolajen lif yoğunluğu değerlendirmesi ve histopatolojik skorlama yapıldı. Bu parametrelerin SIRT2 ile ilişkisi kuruldu.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the role of SIRT2 inhibition with AGK-2 in pathological processes such as fibrosis and inflammation in the aging model caused by D-galactose. A total of 32, 3-month-old Sprague Dawley rats were used. Rats; were divided into 4 groups as control, %4DMSO+ PBS, D-GAL, D-GAL+AGK2. D-galactose (150 mg / kg / day), AGK-2 (10µM/bw), %4DMSO+ PBS and saline as a specific SIRT2 inhibitor were applied to the experimental and control groups for 10 weeks. In the liver tissues; biochemical parameters (ALT, AST, platelet, LDH, HDL, VLDL, total cholesterol, triglyceride) were studied. AST-ALT Ratio, AST-Platelet Ratio Index (APRI), liver index (liver weight/body weight) were calculated. Liver SIRT2 levels in an aging model were determined by western blot and immunohistochemical analysis. Paraoxonase plasma and tissue levels, NFĸB, IL 1β and IL 6 levels were studied by ELISA. Expression level of TGF β, β catenin, PDGFBB genes determined by real-time-polymerase chain reaction. Histological fibrotic changes (Collagen1,3and α-SMA, Fibronectin, β-catenin) were determined by immunohistochemical analysis. Collagen fiber density assessment and histopathological scoring were performed. These parameters were associated with SIRT2.