İki farklı antioksidan kombinasyonun d-galaktoz indüklü yaşlanma modelindeki potansiyel koruyucu ve terapötik etkinliğinin araştırılması
Investigation of the potential protective and therapeutic efficacy of two different antioxidant combinations in d-galactose induced aging model
  1. Tez No: 958348
  2. Yazar: BÜŞRA BÖREKCİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE COŞKUN CEVHER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Fizyoloji, Biochemistry, Biology, Physiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Günümüzde dünya çapında yaşlı nüfusun artması, sağlıklı yaşlanma kavramını ön plana çıkarmıştır. Yaşlanma, organizmada zamanla biriken oksidatif stres nedeniyle hücre ve doku fonksiyonlarının bozulduğu, multifaktöriyel bir süreçtir. Bu çalışmada, D-Galaktoz (D-Gal) ile indüklenen yaşlanma modelinde, Skualen (SQ) ve Saponin (SP) antioksidanlarının tek başına ve kombine uygulamasının yaşlanma ile ilgili biyobelirteçler üzerinden potansiyel koruyucu ve terapötik etkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada, 48 adet Sprague-Dawley ırkı erkek rat, rastgele 8 gruba ayrılmıştır. Yaşlanma modeli oluşturulan dört gruba 6 hafta boyunca D-Gal (300 mg/kg/gün) intraperitoneal (IP) olarak uygulanmıştır. Yaşlanma modeli oluşturulan bir gruba antioksidan uygulanmamış, bir gruba eş zamanlı olarak oral gavaj yoluyla SQ (2,66 mL/kg/gün) ve SP (100 mg/kg/gün) kombine şekilde verilmiştir. Kombine etkinin karşılaştırılabilmesi için bileşiklerin belirtilen dozlarda ayrı ayrı uygulandığı deney grupları da oluşturulmuştur. Uygulamaların ardından sakrifiye edilen hayvanlardan beyin, karaciğer ve böbrek dokuları alınmıştır. İlgili dokularda biyokimyasal parametrelerden; Malondialdehit (MDA), Glutatyon (GSH), Nitrik oksit türevleri (NOx), Askorbik asit (AA), Protein karbonilleri (PC) düzeyleri spektrofotometrik yöntemlerle; Forkhead Box O3A (FOXO3A), Nükleer faktör eritroid 2 ile ilişkili faktör 2 (NRF2), Sirtuin 1 (SIRT1), Paraoksonaz 1 (PON1) ve Klotho seviyeleri ELISA ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The global increase in the elderly population has brought the concept of healthy aging to the forefront. Aging is a multifactorial process characterized by the progressive deterioration of cellular and tissue functions due to the accumulation of oxidative stress over time. In this study, it was aimed to investigate the potential protective and therapeutic effects of Squalene (SQ) and Saponin (SP), administered individually and in combination, on aging-related biomarkers in a D-Galactose (D-Gal)-induced aging model. A total of 48 male Sprague-Dawley rats were randomly divided into eight groups. Four groups were subjected to the aging model by intraperitoneal (IP) administration of D-Gal (300 mg/kg/day) for six weeks. Among these, one group received no antioxidant treatment, while another group received a combination of SQ (2,66 mL/kg/day) and SP (100 mg/kg/day) via oral gavage concurrently with D-Gal. To evaluate the combined effect, separate groups were treated with the individual antioxidants at the same doses. At the end of the experimental period, the animals were sacrificed, and brain, liver, and kidney tissues were collected. Biochemical parameters in these tissues—malondialdehyde (MDA), glutathione (GSH), nitric oxide derivatives (NOx), ascorbic acid (AA), and protein carbonyls (PC)—were analyzed using spectrophotometric methods. The levels of Forkhead Box O3A (FOXO3A), Nuclear factor erythroid 2–related factor 2 (NRF2), Sirtuin 1 (SIRT1), Paraoxonase 1 (PON1), and Klotho were measured via ELISA.