Batarya yönetim sistemleri
Battery management systems
- Tez No: 558222
- Danışmanlar: PROF. DR. NUSRET TAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu tez çalışmasında elektrikli araçlar teknolojisinde önemli bir yere sahip olan batarya yönetim sistemi, farklı pil kimyaları ve hibrit bir elektrikli araç kullanılarak simule edilmiş ve bir batarya yönetim sistemi modellemesi yapılmıştır. Pil kimyalarına göre literatürde farklı batarya yönetim sistemi geliştirilmiştir fakat farklı pil kimyalarının tek bir batarya yönetim sistemi ile kontrolü henüz sağlanamamıştır. Gerilim seviyelerinin ve kapasitelerinin farklı olması bataryaların ortak bir yönetim sisteminden yönetilmesini zorlaştırmaktadır. Bu durum elektrikli araç teknolojisindeki temel problemlerden biridir. Yapılan çalışmada dört farklı kimyaya sahip olan (Lityum Demir Fosfat, Nikel Metal Hidrit, Nikel Kadminyum ve Kurşun Asit) piller, batarya paketleri haline getirilip aynı batarya yönetim sistemi ile iki farklı şekilde kontrol edilmiştir. İlk olarak sabit bir DC besleme ile tüm bataryaların şarj işlemleri gerçekleştirilmiştir. İkinci olarak bataryalar hibrit bir elektrikli araç modeline entegre edilip araç hareket halinde iken deşarjı sağlanmış ve daha sonra jeneratör ile şarj edilmiştir. Her iki durumda da batarya yönetim sisteminin çalışması analiz edilmiştir. Bu tezde yapılan çalışmalar neticesinde elektrikli araç teknolojilerinin temel problemlerinden biri olan farklı kimyalara sahip bataryaların tek bir batarya yönetim sistemi ile kontrol edilmesi incelenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Batarya yönetim sistemi, bataryalar, elektrikli araçlar, lityum piller, nikel piller.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the battery management system, which has an important place in electric vehicles technology, has been simulated with different battery chemistries and using a hybrid electric vehicle and a battery management system has been modeled. According to battery chemistry, a different battery management system has been developed in the literature, but the control of different battery chemistry with a single battery management system has not been achieved yet. Different voltage levels and capacities make it difficult to manage batteries from a common management system. This is one of the main problems in electric vehicle technology. In the study, batteries with four different chemistry (Lithium Iron Phosphate, Nickel Metal Hydride, Nickel Cadmium and Lead Acid) were turned into battery packs and controlled in two different ways with the same battery management system. Initially, all batteries were charged with a fixed DC supply. Secondly, the batteries are integrated in a hybrid electric vehicle model and discharged while the vehicle is moving and then charged with the generator. In both cases, the operation of the battery management system was analyzed. As a result of studies in this thesis, one of the basic problems of electric vehicle technologies, control of batteries with different chemistry with a single battery management system is examined. KEYWORDS: Battery management system, batteries, electric vehicles, lithium batteries, nickel batteries.