IoT based intelligent parking system
Nesnelerin interneti tabanlı akıllı park sistemi
- Tez No: 558223
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FEHİM KÖYLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Şehir merkezlerinde nüfus ve araç sayısındaki artış ile ortaya çıkan problemlerin en önemlilerinden birisi trafik sorunu olmuştur. Sürücülerin uygun bir park yeri bulabilmeleri kolay olmamakta ve zaman kaybına neden olmaktadır. Zaman israfının yanında trafik sıkışıklığı, fazla yakıt tüketimi ve kirlilik dolaylı olarak ülke ekonomisine zarar vermektedir. Nesnelerin İnterneti teknolojileri, günümüzde öncelikli alanlar içinde yer alan bir çalışma sahasıdır. Internete bağlanarak makinadan makinaya bilgi aktarımı ile 2020 yılına kadar 50 milyar nesnelerin interneti cihazının kullanılmaya başlanacağı tahmin edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In the last years, the proliferation of people and thus their cars raise a problem in finding an empty parking slot, It is a tough and time exhausting process while looking for a vacant parking space. commercial areas, especially during the rush hours. It is often costly in almost every big city in all over the world to find proper and secure parking space and also this makes another problem where the driver consumes more fuel while searching a vacant parking lot and hence more congestion in the road. However, this necessitates the conceptualization of smart city infrastructure, Thankfully IoT addresses all the previous mentioned problems thus the evolution of the Internet of things made the idea of smart city achievable. In this thesis, we presented an IoT based intelligent parking system. The system consists of an on-site deployment of an IoT module that is used to monitor and signalize the state of availability of each single parking space. It overcomes the unnecessary time consuming for finding the problem of parking space in parking areas.