Opinions of social work lecturers and social work students about the relationship between education and youth unemployment: Example of Mbale district, Uganda
Sosyal hizmet öğrencileri ve öğretim elemanlarının genç işsizliği ve eğitim arasındaki ilişkiye ait görüşleri: Uganda Mbale örneği
- Tez No: 558230
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM CANKURTARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Sosyal Hizmetler, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Education and Training, Social Services, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2019
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sosyal Hizmet Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu araştırma, çalışma alanı olarak Mbale bölgesini kullanarak Uganda'daki eğitim ve genç işsizliği arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Genç nüfusun artışı ekonomik durgunluk ile birleşince iş olanağının azalmasına neden olmuştur. Eğitim gençlerin işgücü piyasasına erişimini sağlamaktadır, ancak bir eğitim kurumundan mezun olmak gençlerin işsiz kalmasını engellememektedir. Burada sorulması gereken soru, eğitimli olmalarına rağmen gençlerin çoğunun neden işsiz kalmalarıdır. İki farklı fakat yakından ilişkili yarı yapılandırılmış görüşme rehberi formunun kullanımını içeren nitel bir araştırma tasarımı benimsenmiştir. 15'i sosyal hizmet öğrencisi, 5'i öğretim elemanı yani 20 katılımcı ile yapılmıştır. Saha çalışması, Ocak-Mart 2019 aylar arasında gerçekleştirilmiştir. Görüşlerini analizinda tematik kodlama ve evri analizi kullanılarak MAXQDA 2018 yazılımı ile gerçekleştirilmiştir. Analizin sonucu, bölgedeki gençler arasında gerçekten işsizliğin yüksek olduğunu ve bunun kamu ve politika yapıcılar için genel bir endişe haline geldiğini ortaya koymaktadır. Birçok aile, çocuklarına daha iyi bir gelecek sağlamak için eğitime güveniyor, ancak eğitimin işsizliğin sebeplerden biri olduğu söylenebilir. Uganda'nın eğitim sisteminin mezunlarla pazarın ihtiyaçları arasındaki uyuşmazlığı teşvik ettiği tespit edildi. İdeoloji eksikliği, eğitim sisteminin ticarileştirilmesi, yetersiz ve yetenekli eğitim öğretmenleri, Uganda'daki zayıf müfredat geliştirmesi ve elitist eğitim sistemi, tespit edilen başlıca zorluklardan bazılarıdır. Yetersiz girişimcilik becerileri, ekonomideki işgücü için düşük toplam talep seviyesi, yolsuzluk, yoksulluk, ilçedeki genç işsizliğinin diğer nedenleri arasındadır. Eğitimin işsizlikle doğrudan bir ilişkisi olmayabilir, ancak işgücü ile ilgili diğer konularla güçlü bir bağlantısı vardır. Bu nedenle, bulgular, hükümetin, Uganda'nın eğitim sisteminin temelleri olduğu için ilkokullara tahsis edilen kaynaklar konusunda eğitim sektörüne daha fazla dikkat etmesi gerektiğini, ayrıca müfredata da gözden geçirilmeli ki öğrencilere erken yaşta uzmanlaşmaları için izin verilsin.
Özet (Çeviri)
This research aims at examining the relationship between education and youth unemployment in Uganda using Mbale district as a study area. The youth population is rising yet the economy is stagnant thus few job opportunities. Through education, the youths are expected to be able to either create jobs or increase their chances to access jobs on the labour market. However, many are unemployed despite being graduates. The question here is to understand why there are many unemployed youths despite attaining education. A qualitative research design was adopted which included the usage of two different but closely related semi-structured interview guide forms with a total of 20 participants, 15 social work students and 5 social work lecturers. This study was carried out between January and March 2019. The analysis of these participants' opinions was carried out with MAXQDA 2018 software using thematic coding and data analysis. The results of the analysis reveal that indeed unemployment among the youths in the district is high and this has become a general concern to the public and policymakers. Uganda's education system is found to be fostering a mismatch between the graduates and the market needs, commercialization of the education system, inadequate and under skilled educational instructors and poor curriculum development are some of the main challenges identified. Insufficient entrepreneurial skills, low level of aggregate demand for labour in the economy, corruption, poverty are among the other causes of youth unemployment in the district. Education may not have a direct relationship with unemployment however it has a strong link with other labour related issues. From the findings, there is a need for resources allocation towards primary schools as they are the foundations to Uganda's education system and review the education curriculum so that students can be allowed to specialize from an early age.