Teaching and learning English online: The perspectives of English teachers and students at Karabuk University
Çevrimiçi İngilizce öğretimi ve öğrenimi: Karabük Üniversitesi'ndeki İngilizce öğretmenleri ve öğrencilerinin bakış açıları
  1. Tez No: 718366
  2. Yazar: İLYAS ÖZYILDIRIM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NAYEF JOMAA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kovid 19 salgını nedeniyle geleneksel kampüs içi öğrenmeden tamamen çevrimiçi öğrenmeye aniden geçiş, Türkiye'de ve dünyada birçok insanı etkilemiş ve eğitim kurumlarının sanal bir öğrenme ortamı kurmasına neden olmuştur. Bu çalışmanın temel amacı, öğretmenlerin ve öğrencilerin çevrimiçi İngilizce öğretme ve öğrenmeye yönelik bakış açılarını incelemek ve öğrencilerin çevrimiçi ve geleneksel öğrenme sırasındaki performanslarını belirlemektir. Bu çalışma esas olarak karma yöntem araştırma tasarımını benimser: nitel ve nicel yaklaşımlar. Google dokümanları üzerinde kapalı uçlu ve 5'li Likert ölçeğinde sorular oluşturularak öğrencilerin ve öğretmenlerin çevrimiçi İngilizce öğrenme ve öğretmeye bakış açılarını araştırmak için nitel veri toplama yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışma 6143 öğrencinin genel akademik başarı notunu içermektedir. Excel'deki pivot tablo, büyük miktarda veriyi analiz etmek, özetlemek ve görselleştirmek için kullanılmıştır. 22 öğretim görevlisi ve 96 öğrenci çevrimiçi ankete yanıt veriyor. Anket verilerinin işlenmesi ve analiz edilmesi için SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) kullanılarak ortalama, standart sapma ve Cronbach Alpha değerlerini içeren tanımlayıcı istatistikler elde edilmiştir. Öğrencilerin performansları aldıkları eğitim türüne göre benzerdir ancak akademik performansları harmanlanmış öğrenme döneminde biraz daha iyidir ve ayrıca kız öğrenciler akranlarından biraz daha iyidir. Bulgular, öğrencilerin tamamen çevrimiçi İngilizce öğrenme taraftarı olmadığını ve çevrimiçi eğitim sırasında psikolojik desteğe de ihtiyaç duyduklarını göstermektedir. Bulgular ayrıca, öğretmenlerin bilgisayar okuryazarlık düzeylerinin, e-öğrenmeyi uygulamaya hazır olmalarının, öğrencilerin psikolojik durumları hakkında farkındalıklarının ve çevrimiçi öğretim için metodolojik destek ihtiyaçlarının, öğrenme çıktılarını en üst düzeye çıkarmak için çevrimiçi eğitimin olumsuz yönlerini ortadan kaldırmada vazgeçilmez gereklilikler olduğunu ortaya koymuştur. Her adım dikkatlice tasarlanmalı ve çevrimiçi eğitim için ek metodolojiler sağlanmalıdır. Profesyonellerden öğretim üyelerine, müfettişlerden öğretmenlere, müdürlerden dekanlara, program yöneticilerine, idari personele ve uzaktan eğitim programları sunan eğitim birimlerini yönetmek için özel olarak oluşturulmuş kuruluşlara kadar herkes, ikinci dil olarak İngilizce öğretirken bu çalışmadan yararlanabilir.
Özet (Çeviri)
The swift shift from traditional on-campus learning to fully online learning due to the Covid 19 has affected so many students in Turkey as well as across the globe and forced the educational institutions to set up a virtual learning environment. Therefore, the main purpose of this study is to examine the perspectives of teachers and students towards teaching and learning English online and to determine the performance of students during online and traditional learning. This study mainly adopted mixed methods research design: qualitative and quantitative approaches. The qualitative data collection method was used to investigate the perspectives of students and teachers on learning and teaching English online using closed-ended and 5-point Likert scale questions on Google documents. This study includes the general academic success grade of 6143 students. The pivot table in Excel has been used to analyze, summarize and visualize large amounts of data. 22 lecturers and 96 students respond to the online survey. Descriptive statistics including mean, standard deviation, and Cronbach Alpha values were obtained by using SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) to process and analyze the survey data. The students' performance is similar according to the type of education they received, but their academic performance is slightly better in the blended learning period, and also the female students do slightly better than their male peers. The findings show that students are not completely in favor of learning English online and they also need psychological support during online education. The findings also revealed that teachers' computer literacy level, preparedness to implement e-learning, awareness about students' psychological conditions, and their needs for methodological support for online teaching is indispensable necessities in eradicating the negative sides of online education to maximize the learning outcomes. Each step should be carefully designed and additional methodologies for online training should be provided. Everyone including faculty administration and staff, inspectors to teachers, principals to deans, program managers, administrative staff, and organizations specifically created to manage education units that offer distance learning programs can benefit from this work when teaching English as a second language.