İç Doğu Anadolunun EMAG2 manyetik anomalileri ile incelenmesi
Investigation of inner East Anatolia with EMAG2magnetic anomalies
- Tez No: 558238
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tezde, EMAG2 manyetik anomalileri ile İç Doğu Anadoludaki (37°-40°enlemleri ve 35°-40° boylamları arası) yapı sınırları ve çizgisellikler incelenmiştir. Manyetik anomalilere 2 km, 3 km ve 4 km seviyeleri için yukarı uzanım yöntemi uygulanmıştır. Yukarı uzanım uygulanan manyetik anomalilere Toplam Yatay Türev (THDR), Analitik Sinyal (AS), Tilt Açısı (Tilt), Tilt Açısının Toplam Yatay Türevi (THDR_Tilt) ve Teta Açısı (Cos ϴ) olmak üzere toplam 5 adet türev yöntemi uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlar, çalışma alanında yeralan jeolojik birimler ve süreksizliklerle karşılaştırılmış ve 2, 4, 6 ve 9c anomalileri yakınlarında yeni olası süreksizler tespit edilmiştir
Özet (Çeviri)
In this thesis, boundaries of structures and lineaments in Inner East Anatolia (between 37 ° -40 ° latitudes and 35 ° -40 ° longitude) were investigated by EMAG2 magnetic anomalies. Upward continuation is applied to magnetic anomalies for levels of 2 km, 3 km and 4 km. Total horizontal derivative (THDR), Analytical Signal (AS), Tilt Angle (Tilt), Total Horizontal Derivate Tilt Angle (THDR_Tilt) and Teta Angle (Cos ϴ) were applied to magnetic anomalies. The obtained results were correlated with the geological units and discontinuities in the study area and new probable discontinuities are determined near 2, 4, 6 and 9c anomalies.