Eğitsel oyun etkinliklerinin fen eğitiminde akademik başarı, tutum ve motivasyon üzerine etkisi
The effect of educational game activities on academic success, attitude and motivation in science education
- Tez No: 558240
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, 5. sınıf fen bilimleri dersi ışığın yayılması ünitesi kapsamında geliştirilen eğitsel oyun etkinliklerinin öğrenciler üzerinde akademik başarı, tutum ve motivasyon değişkenleri açısından etkisi araştırılmıştır. 2017-2018 eğitim öğretim yılı bahar döneminde Tekirdağ ili, Çerkezköy ilçesinde bir devlet ortaokulunda öğrenim gören 71 tane 5.sınıf öğrencisinin katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel deseninin kullanıldığı nicel araştırmada seçkisiz (yansız) bir şekilde 36 kişilik 5-A sınıfı deney grubu, 35 kişilik 5-E sınıfı ise kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Araştırma haftalık dörder saat olmak üzere beş hafta sürmüştür. Deney grubunda 5.sınıf fen bilimleri dersi ışığın yayılması ünitesi kazanımları doğrultusunda geliştirilen eğitsel oyun etkinlikleri ile dersler zenginleştirilmiş, kontrol grubunda ise dersler fen bilimleri ders kitabına bağlı kalınarak normal müfredata göre gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın başlangıcında ve sonunda deney ve kontrol gruplarına ışığın yayılması ünitesi akademik başarı testi, fen bilimleri dersine yönelik tutum ölçeği ve fen öğrenmeye yönelik motivasyon ölçeği ön test ve son test olarak kullanılmıştır. Elde edilen veriler SPSS 24.0 istatistik programıyla değerlendirilmiştir. Verilerin analizinde İlişkisiz (Bağımsız) Örneklemler için t-testi ve Mann Whitney U-testi kullanılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda eğitsel oyun etkinliklerinin öğrencilerin akademik başarılarına, derse yönelik tutumlarına ve motivasyonlarına etkisinin olumlu olduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma eğitsel oyun etkinliklerinin 5.sınıf fen bilimleri dersi ışığın yayılması ünitesi kapsamında tercih edilebilecek bir yöntem olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of educational play activities developed within the scope of 5th grade science course light dissemination unit in terms of academic achievement, attitude and motivation variables were investigated. In the spring semester of 2017-2018 academic year, 71 5th grade students attending a public secondary school in Çerkezköy district of Tekirdağ were participated. In the quantitative study, where the pre-test and post-test control group quasi-experimental design was used, the 5-A class of 36 people and the 5-E class of 35 people were randomly assigned as the control group. The research lasted five weeks, four hours per week. In the experimental group, the lessons were enriched with the educational game activities developed in line with the achievements of the 5th grade science course light distribution unit, and in the control group, the courses were carried out according to the science textbook according to the normal curriculum. At the beginning and at the end of the study, the light scattering unit for the experimental and control groups was used as academic achievement test, attitude scale towards science course and motivation scale for science learning as pre-test and post-test. The data obtained were evaluated with SPSS 24.0 statistical program. The t-test and Mann Whitney U-test were used for the independent samples. As a result of the findings, it was found that the effects of educational play activities on students' academic achievement, attitudes towards the lesson and motivation were found to be positive. This study shows that educational game activities are a method which can be preferred within the scope of light dissipation unit of 5th grade science course.