Fen eğitiminde eğitsel oyunların 6. sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına ve fen bilimleri dersine yönelik motivasyonlarına etkisi
The effect of educational games in science education on the academic success and motivation of 6th-grade students
  1. Tez No: 727592
  2. Yazar: BÜŞRA SULTAN ATAKUL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAVVA YAMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu çalışmanın amacı, Fen Eğitiminde Eğitsel Oyunların 6. Sınıf Öğrencilerinin Akademik Başarılarına ve Fen Bilimleri Dersine Yönelik Motivasyonlarına Etkisini incelemektir. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel desen kullanılmıştır. Bu araştırmanın örneklemini 2021-2022 eğitim öğretim yılında Şırnak ili Silopi ilçesine bağlı bir ortaokulda öğrenim görmekte olan 42 tane 6. sınıf öğrencisi oluşturmuştur. Uygulama beş haftalık bir sürede gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nicel analiz yöntemine göre kontrol ve deney grubunun bulunduğu yarı deneysel desen uygulanmıştır. Yapılan araştırmalar süresince,“Madde ve Isı”ünitesi deney grubunda eğitsel oyunlarla öğretim kontrol grubunda ise öğretim programının ön gördüğü şekilde beş hafta boyunca öğretilmiştir. Çalışmada, veri toplama araçları olarak Madde ve Isı ünitesi başarı testi, Fen Öğrenmeye Yönelik Motivasyon Ölçeği ve kullanılmıştır. Gruplara başarı testi ve motivasyon ölçeği ön test ve son test olarak ikişer defa uygulanmıştır. Araştırmada elde edilen nicel verilerin analizinde SPSS 26.0 paket programından yararlanılmıştır. Verilerin analizi sonucunda kontrol grubunda başarı ön test puanlarının ortalaması ile başarı son test puanlarının ortalaması arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardır. Deney grubunda başarı ön test puanlarının ortalaması ile başarı son test puanlarının ortalaması arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardır. Verilerin analizine göre öğretim eğitsel oyunlarla desteklendiğinde öğrencilerin akademik başarıları daha fazla artmaktadır. Derslerde eğitsel oyun kullanmak geleneksel öğretime oranla öğrencilerin akademik başarısını daha fazla arttırmaktadır. Deney grubunda motivasyon ön test puanlarının ortalaması ile motivasyon son test puanlarının ortalaması arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark vardır. Bu fark eğitsel oyunlarla desteklenmiş eğitimin öğrencilerin motivasyonunu az da olsa artırdığını göstermektedir. Kontrol grubunda motivasyon ön test puanlarının ortalaması ile motivasyon son test puanlarının ortalaması arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark yoktur. Elde edilen bilgilere göre öğretmenlere farklı sınıf düzeylerinde de eğitsel oyun etkinliklerinin kullanımı önerilmektedir. Konuyla alakalı olarak araştırmacılara, çeşitli eğitsel oyunlar kullanımının motivasyon, başarı değişkenlerine olan etkisi dışında tutum, kaygı vb. değişkenlere olan etkisi ile ilgili araştırmalar üzerine çalışmaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effect of educational games in science education on the academic success and motivation of 6th-grade students. Quasi-experimental design, one of the quantitative research methods, was undertaken in the research. The sample of this research consisted of 42 students from 6th-grade who studied in a secondary school in the Silopi district of Şırnak province in the 2021-2022 academic year. The implementation was conducted over a period of five weeks. In the study, according to the quantitative analysis method, a quasi-experimental design, in which the control group and the experimental group were found, was implemented. Throughout the research, the unit“Matter and Heat”was taught in the experimental group with educational games and in the control group for five weeks as set forth by the curriculum. In the study, the Matter and Heat unit's achievement test and Motivation Scale for Learning Science were applied as data collection tools. The achievement test and the motivation scale were executed on the groups twice as pre-test and post-test. In the analysis of the quantitative data collected in the research, profited from SPSS 26.0 package program. In the wake of the analysis of the data, there is a statistically significant difference between the average of the achievement pre-test scores and the average of the success post-test scores in the control group. There is also a statistically significant difference between the average of the achievement pre-test scores and the average of the success post-test scores in the experimental group. In accord with the analysis of data, when the teaching is endorsed by educational games, the academic achievement of the students increases further. The implementation of educational games in classes enhances the academic achievement of the students more by comparison with traditional teaching. There is a statistically significant difference between the average of the motivation pre-test scores and the average of the motivation post-test scores in the experimental group. This difference indicates that the education endorsed by educational games increases the motivation of the students, albeit slightly. There is no statistically significant difference between the average of the motivation pre-test scores and the average of the motivation post-test scores in the control group. In agreement with the information obtained, it is suggested that teachers should use educational game activities at different grade levels too. Concerning this issue, researchers were recommended to study on the works made related to the effect on the variables such as attitude, anxiety, etc. apart from the effect of the implementation of various educational games on motivation and achievement variables.