Hümanist eğitim paradigmasına göre din eğitimcilerin öğrenci kontrol ideolojileri
The pupil control ideologies of relegious educatiors according to humanistic learning paradigm
- Tez No: 558246
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHİDDİN OKUMUSLAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Öğrenci kontrol ideolojisi, öğretmenlerin eğitim anlayışını yansıtmaktadır. Öğretmenlerin sınıf içerisindeki tutum ve davranışları, öğrenciye bakışı ve ilişkileri ve disiplin anlayışı sahip olduğu öğrenci kontrol ideolojisi ile doğrudan ilgilidir Öğrenci kontrol ideolojileri iki başlık altında kavramlaştırılmıştır. Bunlardan ilki hümanizm felsefesinin insan tanımdan beslenen hümanist kontrol ideolojisidir. İkinci ise geleneksel eğitim anlayışının yansıması olan gözetimci kontrol ideolojisidir. Öğretmenlerin öğrenci kontrolü hakkındaki görüş tutum ve inançları öğrenme anlayışını etkilediğinden öğrenci kontrol ideolojileri eğitim sürecinde önemli görülmüştür. Bu çalışmanın amacı, öğretmen ve öğretmen adaylarının benimsedikleri öğrenci kontrol ideolojileri hakkında bilgi edinmek, değerlendirmek ve açıklamaktır. Çalışmada verimli sonuçlar elde etmek amacıyla öğretmen ve öğretmen adayları örneklem olarak seçilmiş, yapılandırılmış görüşme tekniği kullanılmıştır. Bu durum öğretmen ve öğretmen adayları arasında karşılaştırma imkanı yapmamıza, sonuçları geniş bir yelpaze de değerlendirmemize olanak sağlamıştır
Özet (Çeviri)
Pupil controlling ideology reflects the sense of teachers education. The attitudes and behaviours of teachers in a class, their approaches to students and their relationships with students and their sense of discipline are directly associated with the ideology of controlling students s/he has. Pupil controlling ideolojies can be conceptualised under two titles: the first ideology might be termed a humanistic controlling ideology which bases upon the definition of human in humanistic philosophy and the second might be denominated as superintendence controlling ideology which is a reflection of traditional education. One of them is an humanistic controlling ideolojy which takes its source from the definition of human in humanistic philosophy. The second one is superintendence contolling ideology which is a reflection of traditional education. Due to the fact that the wiews, attitudes and beliefs of teachers related to pupil controlling influence the understanding of education, pupil controlling ideologies are regarded as important factors in the process of education. The aim of this research is to obtain information with regard to pupil controlling ideologies that teachers and preservice teachers espouse, and then to evaluate and clarify this obtained information. The research determines some teachers and preservice teachers as samples and also applies to configured interviewing methods with the intend of obtaining more authentic and productive outputs. This sitiuation provides us an opportunity to compare teachers' presence to preservice teachers' and enables to evaluate the results in a wide range